20190320 200436m

Dyskusyjny Klub Książki działający w Filii nr 1 w Tarnobrzegu 18.03.2019 roku obchodził dziesięciolecie swojego istnienia. Powstał w styczniu 2009 roku w ramach realizowanego przez Instytut Książki ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa "Tu Czytamy" przy współpracy z British Council.  Na przestrzeni minionych dziesięciu lat odbyło się 95 spotkań DKK. Moderatorkami Klubu były kolejno panie: Monika Sadkowska, Zofia Madej, obecnie prowadzącą jest Anna Pałys.  Przez ten czas 25 osób brało czynny udział w klubowych spotkaniach.

Obecnie Klub liczy 13 stałych członkiń /same panie/, pasjonatek książek, kochających dobrą lekturę, lubiących dzielić się swoimi refleksjami. Na comiesięcznych spotkaniach tematu do konwersacji dostarczyło 100 książek. Sięgano po różnorodną gatunkowo literaturę: powieści, biografie, reportaże, antologie. Wybór książek do dyskusji ułatwiała bogata oferta Instytutu Książki. Klubowiczki ponadto corocznie brały czynny udział w akcjach promujących czytelnictwo i ruch DKK, np. Noc Bibliotek, Narodowe Czytanie, pisały recenzje biorące udział w ogólnopolskim konkursie Instytutu Książki.

W trakcie tej dekady, w ramach DKK, do biblioteki na spotkania z czytelnikami zaproszeni zostali znakomici pisarze m.in. Marta Fox, Izabela Sowa, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Zygmunt Miłoszewski, Paulina Wilk, Sławomir Koper, Mariusz Urbanek, Filip Springer, Andrzej Pilipiuk, Agnieszka Lingas- Łoniewska. Za każdym razem było to ogromne i niecodzienne przeżycie.

Podczas spotkania jubileuszowego przedstawiono historię powstania klubu, wzbogaconą o prezentację multimedialną, przypomniano wiele ciekawych, wzruszających i zabawnych historii. Uczestnicząca w spotkaniu pani Małgorzata Augustyn - koordynator wojewódzki DKK z WiMBP w Rzeszowie złożyła Klubowiczkom gratulacje. Były też kwiaty i podziękowania. Pani Stanisława Mazur - dyrektor Biblioteki gratulowała wszystkim tego co było i życzyła dalszych owocnych spotkań i dyskusji. Wszystkie Klubowiczki otrzymały pamiątkowe niespodzianki.

Przy urodzinowym torcie prowadzone były ożywione dyskusje, podczas których wielokrotnie podkreślano nieocenioną wartość spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.