plakatBSzwedom

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka, 17 września 2019 roku z czytelnikami spotkał się Bogusław Szwedo prezentując swój kolejny, V  już,  tom Tarnobrzeskiego Słownika Biograficznego. Słownik zawiera 52 biogramy osób, zarówno tych, którzy urodzili się w Tarnobrzegu, a później rodzinne miasto rozsławili swą pracą i osiągnięciami, jak i tych, którzy przybyli do Tarnobrzega i choć mieszkali tu ledwie przez „kilka chwil”, wpisali się na trwałe w historię tarnobrzeskiej wspólnoty.

W publikacji autor prezentuje m.in. przedstawicieli dwóch pokoleń rodziny Jasińskich z Dzikowa, Piotra – nauczyciela i dwóch jego synów Stanisława i Władysława, którzy stracili życie z rąk Niemców w czasie II wojny światowej, burmistrza Tarnobrzega Jana Kolasińskiego i trzech jego synów: Bolesława, Stefana i Zygmunta oraz Senatora RP Wojciecha Wiącka i jego córkę Marię Kozioł, wybitną propagatorkę kultury lasowiackiej. Ponadto w słowniku znajdują się także biogramy doktor Olgi Lilien, wybitnej lekarki, pięciu Dominikanów z tarnobrzeskiego konwentu oraz proboszcza miechocińskiego ks. Wojciecha Bogusławskiego, żyjącego w XVI wieku tłumacza i kaznodzieję. Przypomniana przez Bogusława Szwedo postać miechocińskiego duszpasterza oraz zaprezentowane unikalne fotokopie  publikacji zrobiły szczególne wrażenie. Za myśl przewodnią spotkania tarnobrzeski biograf wybrał słowa Beniamina Disreali „Nie czytaj żadnych książek historycznych, a tylko biografie, gdyż tam znajdziesz życie, nie teorie”. Po części oficjalnej, w kuluarach, rozmawiano o planach wydawniczych oraz postaciach, które być może znajdą się w kolejnym tomie. Spotkaniu towarzyszyła również okolicznościowa wystawa publikacji Bogusława Szwedo ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu.

plakatBSzwedo