instrumenty plakatmW Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu w dniach 29.01.2020 do 06.03.2020 prezentowana jest wystawa „Ludowe instrumenty muzyczne Podkarpacia” przypominająca instrumenty dawnych kapel oraz narzędzia dźwiękowe występujące na Podkarpaciu. Zobaczyć tu można proste drewniane kołatki, terkotki i grzechotki. Gwizdki, gwizdałki i gliniane kogutki pełniące zarówno funkcję instrumentów sygnałowych jak i dziecięcych zabawek.

Wśród fujarek i piszczałek na szczególna uwagę zasługuje rożek pasterski wykonany z kory wierzbowej. Spośród bardziej zaawansowanych konstrukcyjnie instrumentów wyróżniają się XIX wieczne basy pochodzące z okolic Kolbuszowej oraz dwie pary skrzypiec, dłubane z 1942 r., z miejscowości Krzywa i dziewiętnastowieczne z Machowa. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Doroty Kozioł z Tarnobrzega. Całość ekspozycji uzupełnia literatura ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wernisaż wystawy, który odbył się 28 stycznia 2020 roku uświetnili Stanisław i Miłosz Tadla – wirtuozi gry na cymbałach, którzy nie tylko zaprezentowali w mistrzowskim wykonaniu regionalne polki i szlagiery muzyki pop ale także przybliżyli tajniki gry oraz historię instrumentu. Za kolebkę uznaje się Indie, chociaż nie brakuje teorii upatrujących jej w Persji. Na Rzeszowszczyznę cymbały przywędrowały z Łuku Karpat i tu zadomowiły się na dobre. Jest nas, cymbalistów,  co prawda niewielu ale jak widzę, instrument ten ma coraz więcej zwolenników – powiedział Stanisław Tadla, senior muzykującego rodu.