Drukuj
Odsłony: 3538

1

Mimo, iż podczas tegorocznych ferii śnieg nie dopisał, to na zajęciach zorganizowanych w ramach akcji „Zima w mieście” w Bibliotece Głównej i filiach bibliotecznych, to właśnie zima wystąpiła w roli głównej. Dzieci przenosiły się do „Krainy śnieżnych bałwanów” i „Zimowej krainy Smerfów”, razem z bibliotekarkami odbywały „Zimowe podróże po literaturze”, a do zabawy zapraszały je bajkowe postaci.

Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne formy tj. zajęcia plastyczne i zajęcia literackie, na których dzieci wykorzystywały przeróżne techniki: malowanie, rysowanie, wycinanie, wyklejanie czy scrapbooking, jak również najróżniejsze materiały: wełna, papier kolorowy, gazety, rolki papierowe, jednorazowe talerzyki czy bibułę. Przy ich pomocy uczestnicy zajęć wyczarowywali pingwinki, bałwanki, mikołaje, pieski, króliczki, a nawet jednorożce. Wśród prac szczególnie wyróżniały się kolorowe laurki wykonane z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, które to święta akurat w tym roku przypadły na czas ferii. Zajęcia plastyczne to nie jedyna propozycja, z jaką biblioteki wyszły do dzieci. Dzieci chętnie korzystały z dostępnych w bibliotekach komputerów, jak również uczestniczyły w spotkaniach głośnego czytania oraz we wszelkiego rodzaju zabawach stolikowych tj. gry planszowe i puzzle, czy też interaktywnych i integracyjnych: łamigłówkach, krzyżówkach, kalamburach, quizach, zagadkach i rebusach.

Oprócz form znanych od lat, dzieci mogły skorzystać także z tych bardziej nowatorskich, które bibliotekarki sukcesywnie wprowadzały w programy akcji „Zima w mieście”. Zaliczają się do nich gry i zabawy taneczne z wykorzystaniem maty, projekcje filmów i bajek, gry edukacyjne, podczas których dzieci mogły dowiedzieć się np. „czy niedźwiedź ważyłby mniej na równiku?”, a także na czym polega „kodowanie” i spróbować w nim swoich sił.

Aktywne i kreatywne zajęcia w Bibliotece Głównej oraz filiach bibliotecznych przygotowane na czas ferii przez bibliotekarki były nie tylko ciekawym urozmaiceniem dni wolnych od nauki, ale także w twórczy sposób rozbudzały wyobraźnię dzieci, inspirowały do wykonywania prac plastycznych i zachęcały do wspólnej zabawy.

1.JPG 10.JPG 11.JPG

12.JPG 13.JPG 14.JPG

15.JPG 16.JPG 17.JPG

18.JPG 2.JPG 20.JPG

21.JPG 22.JPG 23.JPG

24.JPG 25.JPG 26.JPG

27.JPG 28.jpg 29.jpg

3.JPG 30.jpg 31.jpg

32.JPG 33.JPG 34.jpg

34a.JPG 35.jpg 36.jpg

37.JPG 38.JPG 39.JPG

4.JPG 40.JPG 41.JPG

41a.JPG 42.JPG 43.JPG

4a.JPG 5.JPG 6.JPG

7.JPG 8.JPG 9.JPG