25smallPierwszy miesiąc akcji „Lato w Mieście 2020” już za nami. Ze względu na wyjątkową i trudną sytuację związaną z pandemią przebiegała ona inaczej niż w ubiegłych latach. Zajęcia i spotkania nie mogły odbywać się w tradycyjnej formie, więc Biblioteka zaproponowała nowatorskie zajęcia on-line. W trakcie „Czytania na ekranie”, prezentowanego przez bibliotekarki, dzieci mogły wysłuchać fragmentów książek a następnie rozwiązywać quizy i zadania.

Do małych artystów skierowane były warsztaty on-line „Wirtualnie może być fajnie”,  w ramach których mogli wykonywać prace o tematyce „Bajkowa układanka”, „Słoń z kokardką na ogonie”, „Zakręcony motywatorek” czy „Magiczne kwiaty” a następnie przynosić je do biblioteki bądź prezentować  ich zdjęcia w komentarzach. Forma „Podróże małe i duże” umożliwiła dzieciom zwiedzanie całego świata przy pomocy książek podróżniczych oraz mapy, na której mogły zaznaczać miejsca, które odwiedziły wraz z bohaterami książek. Dla lubiących rywalizację  przygotowany został konkurs pt. „Czy ty znasz te cytaty?”, w którym trzeba było, na podstawie cytatu pojawiającego się co tydzień na funpage’u  biblioteki, rozpoznać autora i tytuł książki. W ostatni dzień lipca wszyscy, zgodnie z regulaminem, najaktywniejsi czytelnicy zostali zaproszeni do biblioteki, gdzie wręczono im upominki.  Nowe, wakacyjne formy  pracy z czytelnikiem cieszyły się popularnością.  Dzieci wraz z rodzicami chętnie włączyły się do wirtualnych zabaw, o czym świadczy liczba odbiorców, liczba wyświetleń oraz pozytywny oddźwięk odwiedzających biblioteki.