Dodaj trochę treści1m

Auschwitz - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady – stał się międzynarodowym symbolem terroru i okrucieństw II wojny światowej. Rocznicę jego wyzwolenia, 27 stycznia, Organizacja Narodów Zjednoczonych, ustanowiła Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Od 2005 roku, na całym świecie, właśnie tego dnia, odbywają się wydarzenia oraz inicjatywy upamiętniające to niewyobrażalne bestialstwo.

Mimo że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona także zapisana na kartach wielu książkowych publikacji. Na literaturę obozową składają się zarówno wspomnienia tych, którzy przeżyli obozy, jak również opracowania – historyczne, socjologiczne czy literatura piękna, wykorzystująca motyw obozu. W zbiorach Biblioteki znajduje się bogaty wybór tego rodzaju literatury. Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu prezentujemy wybrane pozycje dotyczące tej tematyki.

Dodaj trochę treści1