DSC 0876mDwa kolejne spotkania z cyklu „Pszczelarze o pszczołach” poprowadził Pan Witold Niezgoda, pszczelarz z dziada pradziada. Pierwsze, w którym uczestniczyli uczniowie klasy maturalnej z Liceum Ogólnokształcącego w Tarnobrzegu przybrało formę niekonwencjonalnej lekcji biologii. Pan Witold w fachowy sposób przedstawił młodzieży świat funkcjonowania pszczelej rodziny jako zbiorczego organizmu.

W swojej wypowiedzi szczególną uwagę zwrócił na spektakularną rolę matki pszczelej, która jest najważniejszym elementem w pszczelej rodzinie. Następnie omówił role pszczół robotnic, trutnia i pszczół strażniczek oraz cykl rozwojowy i budowę tych owadów. Na zakończenie uczestnicy spotkania obejrzeli prezentowaną wystawę i mieli możliwość degustacji wrzosowego miodu. Na spotkaniu panu Witoldowi towarzyszył Mieczysław Rawski Przewodniczący Powiatowego Koła Pszczelarzy w Tarnobrzegu.

Nieco inaczej przebiegło drugie spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Mali Odkrywcy” z Sandomierza. Jak okazało się  już na wstępie, dzieciaki miały ogromną wiedzę na temat toczącego się w ulu życia.  Opowieść pana Witolda o tajemniczym i intrygującym życiu pszczół, obowiązującej w nim hierarchii i zadaniach jakie mają poszczególni członkowie pszczelej rodziny, w rzeczywistości przerodziła się w „bardzo poważną dyskusję”. Tradycyjnie, na zakończenie  spotkania, pszczelarz oprowadził po wystawie, przymierzając każdemu kapelusz ochronny oraz poczęstował miodem z własnej pasieki.