DSC 0879cmW Oddziale dla dzieci i młodzieży, 12 kwietnia, miało miejsce niezwykle ciekawe spotkanie. Grzegorz Kilijański – autor zdjęć prezentowanych w „Galerii Okno” - uczniom z Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej – opowiedział o swojej fotograficznej pasji. Rozpoczął spotkanie od prezentacji wystawy swoich zdjęć, na których uchwycił niecodzienne zjawiska astronomiczne i meteorologiczne.

Przekazał wiele informacji technicznych dotyczących sprzętu fotograficznego, którym posługuje się robiąc zdjęcia. Opowiedział o samej technice wykonywania zdjęć oraz rodzajach fotografowanych obiektów. Pojawiły się takie kosmiczne określenia jak Perseidy, meteoryty, Droga Mleczna czy komórki burzowe. Słuchacze zostali także wtajemniczeni w odmienne techniki robienia zdjęć dziennych i nocnych, poznając specyfikę astrofotografii i meteofotografii. Z zachwytem uczniów spotkały się również zdjęcia, które pan Grzegorz umieszcza na swoje stronie Facebookowej, a z wielkim zainteresowaniem sprzęt fotograficzny, który mogli wziąć do ręki i „wypróbować”.

Na koniec pan Grzegorz odpowiadał na pytania młodzieży. Dzięki nim wszyscy mogli się dowiedzieć od ilu lat fotografuje, ile zdjęć zrobił w tym czasie, jakie jest jego ulubione zdjęcie oraz kiedy i gdzie najbardziej lubi robić zdjęcia.