Drukuj
Kategoria: Newsflash
Odsłony: 878

001m

„Ich czas nie mija” czwarty element projektu „Literatura na pięciolinii” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocja Kultury - państwowego funduszu celowego został zrealizowany 28 kwietnia 2022 roku. We wszystkich agendach i filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu odbyły się spotkania, których myślą przewodnią były wiersze J. Brzechwy, J. Tuwima, A. Mickiewicza, A. Osieckiej, J. Kofty.

Scenariusze spotkań przygotowanych przez bibliotekarzy ukazały jak różnie może być prezentowana poezja i jak dzięki muzycznej aranżacji zyskuje ona zupełnie nowy wydźwięk oraz siłę przekazu. W Oddziale dla dzieci i młodzieży BG tuwimowska „Lokomotywa” powiozła uczestników w świat marzeń i zainspirowała do wspaniałej, entuzjastycznej zabawy.  Osobę Pana Juliana Tuwima - najbardziej wesołego i popularnego do dziś wierszopisarza dla dzieci, zaprezentowano w krótkiej zabawnej prezentacji, przygotowanej na podstawie książki Agnieszki Frączek pt.” „O tym, jak Julian Tuwim został poetą.” Nie brakowało chętnych wśród rodziców, do odczytania tekstu „Lokomotywy”, która zapoczątkowała zabawę polegającą na ponumerowaniu wagonów ciuchci, odgadywaniu pasażerów i zawartości przewożonych przez pociąg rzeczy. W rytm śpiewanej piosenki „Lokomotywa”, ruszyła ciuchcia uformowana z uczestników zabawy. Zakończeniem przygody z „Lokomotywą” było napisanie na kolorowych wagonikach przez każde z dziecko i rodzica własnych, marzeń i wrzucenie ich do podróżnej walizki.

W Filii nr 1 każdy mógł spróbować swoich sił w karaoke. Muzyczna aranżacja „Akademii pana Kleksa” Jana Brzechwy zatarła granice wiekowe pomiędzy uczestnikami spotkania. Prezentujące się przedszkolaki  porwały do wspólnego śpiewania wszystkich uczestników. W Filii nr 2 również wspólne śpiewanie połączyło pokolenia. Tu tematem przewodnim były teksty Jonasz Kofty, znane starszemu pokoleniu a odkrywane przez najmłodsze. Spotkanie w Filii nr 3 przebiegło w przyjaźni z „Kaczką Dziwaczką”. W zaaranżowanym klimatycznie pomieszczeniu nie tyko zabrzmiał , ponadczasowy, znany i młodym i starszym, tekst ale również powstały „kopie” bohaterki wiersza. Nie zabrakło też wspólnego  kaczego tańca. W Filii nr 4 sięgnięto po twórczość Adama Mickiewicza. Treść wiersza „Do M…” rozbudził burzliwą dyskusję na temat uczuć w nim opisanych po czym każdy z uczestników dobrał podkład muzyczny. Uczestnicy spotkania w Filii nr 5 miedzy innymi zmagali się z ułożeniem rozsypanego ABECADŁA. A łatwo nie było bo baloniki z literkami nie dały się ujarzmić. W Filii nr 7 uczestnicy spotkań odkrywali walory literackie i muzyczne wiersza „Żuraw i Czapla” Jana Brzechwy. Natomiast „Drzewo” Danuty Wawiłow, na spotkaniu zorganizowanym w Filii nr 8 ozdobiły fantazyjne kwiaty.

Wspólne śpiewanie znanych piosenek, zabawy literackie, szarady i zajęcia plastyczne to tylko niektóre z elementów towarzyszących spotkaniom. Oprócz zabaw uczestnicy spotkań poznali również ciekawostki z życia autorów prezentowanych utworów, dowiedzieli się ile razy i kto sięgał po tekst do aranżacji muzycznych i kto go wykonywał jako piosenkę. Na zakończenie spotkań, na specjalnych banerach, napisane zostały tytuły ulubionych wierszy, do których skomponowano muzykę. Banery wspólnie zawieszono w przestrzeni okołobibliotecznej.

001.JPG 002.JPG 003.JPG

004.JPG 005.JPG 006.JPG

007.JPG 008.JPG 009.JPG

010.JPG 011.JPG 012.JPG

013.JPG 014.JPG 015.JPG

016.JPG 017.JPG 018.JPG

019.JPG 020.JPG 021.JPG

022.JPG 023.JPG 024.JPG

025.JPG 026.JPG 027.jpg

028.jpg 029.JPG 030.JPG

031.JPG 032.JPG 032a.JPG

033.JPG 034.JPG 035.JPG

036.JPG