Drukuj
Kategoria: Newsflash
Odsłony: 784

7tydzienbibliotekW tym roku odbył się dziewiętnasty Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasło tej edycji „Biblioteka – świat w jednym miejscu” obrazowo pokazywał bibliotekę, jako miejsce niezwykłe – łączące mikro i makrokosmos jednocześnie, bowiem w czterech ścianach (nierzadko znajdujących się na niewielkiej powierzchni) ukrywa się cały świat. Wystarczy wejść – i będąc w bibliotece można być wszędzie a także dowiedzieć się wszystkiego, zdobyć informacje na każdy temat. 

W bibliotece – w jednym miejscu – na wyciagnięcie ręki jest cały świat i cała wiedza o nim. W trakcie trwania Tygodnia Bibliotek dzięki formom zorganizowanym w Bibliotece Głównej oraz wszystkich filiach bibliotecznych można było przenieść się w najodleglejsze rejony świata. Podczas tych kilku dni, przy pomocy głośnych czytań, lekcji bibliotecznych i edukacyjnych, spotkań z książką, zabaw, wystawek, zajęć literackich, warsztatów plastycznych, spotkania z psychologiem, zabaw czytelniczych, escape roomów otwarte zostały drzwi do innych wymiarów, nowych miejsc i nieznanych dziedzin. Uczestnicy zajęć i zabaw odkryli świat pszczół, baśnie z różnych zakątków świata, ciekawostki naukowe i geograficzne oraz tajniki pracy bibliotecznej.

W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej trwała zabawa czytelnicza „Z baśnią dookoła świata”, podczas której, dzięki bajkowym wagonikom dzieci zwiedzały dalekie i bliskie krainy, przemierzały literacko kontynenty, poznawały baśnie z różnych stron świata i wykonywały baśniowe zadania przygotowane przez bibliotekarki.

W Filii nr 1 przewodniczką po bajkowej krainie „Świata baśni w oczach dziecka” była pani psycholog – Bożena Kozieł, która przy okazji czytania baśni uświadomiła małym słuchaczom, że w każdej historii ukryta jest mądrość i nauka, które okazują się bardzo przydatne w codziennym życiu. Z kolei w Filii nr 4 na osiedlu Mokrzyszów dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe miały możliwość podglądnięcia codziennej pracy bibliotekarza a także włączenia się w niektóre zadania, a tym samym poznania tajników zawodu „od kuchni”.

W pozostałych filiach przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych zapoznawali się z literaturą, która zabrała ich w podróż dookoła świata. Bolek i Lolek pokazali im Kraków, Warszawę i inne ciekawe miejsca w Polsce, a Koziołek Matołek wędrował z nimi po całym świecie. Nela pokazała małym podróżnikom wybrzeże karaibskie, a Tygrysek – bohater książki „Wielki atlas małego Tygryska” Indie. Razem z książkami przewędrowali także kraje Unii Europejskiej oraz orientale baśniowe krainy.

Wszyscy uczestnicy spotkań organizowanych w ramach Tygodnia Bibliotek przekonali się, że każda książka ma niezwykłą moc błyskawicznego przenoszenia czytelnika w inne miejsca, że książka jest kapsułą, w której można podróżować po całym świecie, zarówno w te autentyczne miejsca, jak również fantastyczne i nieistniejące.

Część form dedykowana była grupom zorganizowanym tj. przedszkola i szkoły podstawowe, a część miała charakter otwarty, w których udział mógł wziąć każdy chętny.

W ramach Tygodnia Bibliotek, w dniach 9-10 maja, godz. 11.00-16.00 przed wejściem do Biblioteki Głównej odbył się także kiermasz „Książka za cegiełkę”.

1.JPG 10.JPG 11.jpg

12.JPG 13.JPG 14.JPG

15.JPG 17.JPG 18.JPG

19.JPG 2.JPG 20.JPG

21.JPG 22.JPG 23.JPG

24.JPG 25.JPG 26.jpg

27.JPG 28.JPG 29.JPG

3.JPG 30.JPG 31.JPG

32.JPG 33.JPG 34.JPG

35.JPG 4.JPG 5.JPG

7.JPG 8.JPG 9.JPG

F1 1.jpg F1 2.jpg F1 3.jpg

F1 4.jpg F1 5.jpg F2 1.JPG

F2 2.JPG F2 3.JPG F2 4.JPG

F3 1.JPG F3 2.JPG F3 3.JPG

F4 1.jpg F4 2.jpg F4 3.jpg

F4 4.jpg F4 5.jpg F4 6.jpg

F5 1.jpg F5 2.JPG F5 3.jpg

F6 1.JPG F6 2.JPG F7 1.JPG

F7 3.JPG F7 4.JPG F7 5.JPG

F7 6.JPG F7 7.jpg F7 8.jpg

F7 9.jpg F8 1.jpg F8 2.jpg

Plakat_GRAFIKA2.jpg program1.png program2.png

program3.png