Drukuj
Odsłony: 2932

BG1mW Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, w dniach od 30 maja do 3 czerwca, realizowane były spotkania „Polscy autorzy dla klimatu”, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Zaproszeni goście, przedstawiciele Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, poprzez czytanie klasycznych, jak i współczesnych tekstów literackich poruszali kwestie ekologiczne. 

Uczestnikom spotkań ukazywali piękno przyrody, podkreślając przy tym, jak wielkie znaczenie dla naszej planety ma „bycie eko”. W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej, z uczniami Podstawowej Szkoły Katolickiej, spotkał się Piotr Bednarek – prezes Wolnych Rzek. Przeczytany fragment książki „Fred, psi ekopatrol” Barbary Kosmowskiej, mówiący między innymi o ochronie torfowisk, doskonale dopasowany do profesji pana Piotra hydrologa z zawodu, wywołał lawinę pytań o znaczenie wody, śniegu, regulacji rzek i ochrony fauny i flory w nich żyjących, jak również o zjawisko, jakim jest ocieplenie klimatu. Tego samego dnia w  Filii nr 6 o ekologii i zmianach klimatycznych uczniom Szkoły Podstawowej nr 11 opowiadała Aneta Motyka. Natomiast w Filii nr 7 Marcin Soja, wierszem Marii Konopnickiej „Staszek w lesie”, oraz fragmentem „Sprężynek na tropie tajemnic” Agnieszki Frączek, wprowadził uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w klimat ekologicznej pogawędki, ilustrując swoją wypowiedź przyrodniczymi zdjęciami. 31 maja w Filii nr 3 z młodzieżą Szkoły Podstawowej nr 6 spotkała się Sylwia Tomala. Teksty „Na lipę” Jana Kochanowskiego oraz „Fred psi ekopatrol” Barbary Kosmowskiej stały się  inspiracją do bardzo żywej dyskusji o ochronie środowiska, szczególnie tego najbliższego, w okolicy Tarnobrzega i konsekwencjach jakie ze sobą niesie ocieplenie klimatu. Z uczniami Szkoły Podstawowej nr 7 spotkała się Jolanta Tworek autorka „Przyrodyków” – zbioru zabawnych i edukacyjnych opowieści o łosiach, komarach i homarach, kleszczach i smogu. Literacko-ekologiczne spotkanie pani Jolanta rozpoczęła prezentacją właśnie ukończonego wiersza o Jeziorze Tarnobrzeskim, czyli o ekologicznym wykorzystaniu wielkiej pokopalnianej dziury. Grzegorz Kilijański spotkał się z czytelnikami dwukrotnie. 2 czerwca, w Filii nr 1 w świat ekologii i przyrody zaprosił uczniów Szkoły Podstawowej nr 10. Natomiast 3 czerwca dzieciom z Przedszkola nr 15 opowiedział o tym, co kryje się w drzewach i trawach w najbliższej okolicy. Na zakończenie spotkania pan Grzegorz przeczytał fragmenty przygód Sprężynka – bohatera książki Agnieszki Frączek. Również 3 czerwca w Filii nr 5 z uczniami szkoły Podstawowej nr 8 spotkała się Aneta Motyka, która rozpoczęła spotkanie od przeczytania fragmentu „Bajek w zielonych sukienkach” Anny Mikity. Po lekturze, rozmowa potoczyła się o tym co możemy zrobić dla klimatu, a tym samym dla przyrody, by cieszyć się nią mogły przyszłe pokolenia. Łącznie w ramach akcji zorganizowano 9 spotkań, w których uczestniczyło 199 osób. 

Spotkania z przedstawicielami Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki cieszyły się tak dużym powodzeniem, że choć minął Tydzień Czytania, w Filii nr 2 odbyły się kolejne spotkania literacko-ekologiczne, zorganizowane dla kilku grup Przedszkola nr 15. Przyrodnicze zdjęcia wraz z komentarzem autora Grzegorza Kilijańskiego obejrzały sześciolatki, natomiast młodsze dzieci wysłuchały utworów Agnieszki Frączek, Wiesława Drabika i Friederuna Reichenstettera oraz obejrzały bajeczki ekologiczne.

bg 2.jpg bg 3.jpg bg1.jpg

f1 1.jpg f1 2.jpg f1 3.jpg

f2 1.jpg f2 2.jpg f2 3.jpg

f3 1.jpg f3 2.jpg f3 3.jpg

f4 1.jpg f4 2.jpg f4 3.jpg

f5 1.jpg f5 2.jpg f5 3.jpg

f6 1.jpg f6 2.jpg f6 3.jpg

f7 1.jpg f7 2.jpg f7 3.jpg

f7 4.jpg f7 5.jpg