DSC 0771mW piątek 10 czerwca, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Marczaka w Tarnobrzegu odbyło się uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Literackiego „Ja i pszczoły” oraz Powiatowego Konkursu Plastycznego „Pszczółka przyjacielem człowieka”. Organizatorem konkursów było Rejonowe Koło Pszczelarzy w Tarnobrzegu, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.

Konkursy, zorganizowane w związku z przypadającym w 2022 roku stuleciem tarnobrzeskiego pszczelarstwa, swoim patronatem objął Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Prezydent Miasta Tarnobrzega. Na konkurs wpłynęło 13 prac literackich oraz 121 prac plastycznych. Komisja Konkursowa w składzie: Maria Pałkus – przewodnicząca, Ewa Wójcik-Lis, Maria Bobrowska, Sylwia Bornos, Rafał Nieckarz wyłoniła laureatów.

W konkursie literackim:

poziom I

I miejsce – Dominika Ciejka

II miejsce – Tatiana Sadecka

II miejsce – Pola Rawska

III miejsce – Emilia Mierzwa

Wyróżnienia : Julia Karaś, Magdalena Stępak

poziom II

I miejsce – Witold Niezgoda

II miejsce – Patrycja i Łukasz Stępień

III miejsce – Władysław Wdowiak

Wyróżnienia: Krystyna Gryszun, Wacław Rawski, Andrzej Stępień

W konkursie plastycznym:

poziom I

I miejsce – Dawid Gil

II miejsce – Blanka Wolan

III miejsce – Milena Bednarczyk

Wyróżnienia: Liliana Mroczek, Filip Krzemiński, Wiktoria Kopeć, Dominika Smalera,
Amelia Pater, Paweł Latawiec

poziom II

I miejsce – Ada Sadrakuła

II miejsce – Szymon Bienias

III miejsce – Kajetan Żmuda

Wyróżnienia: Aleksander Przybysz, Maja Piotrowska

Laureatom konkursów nagrody wręczył starosta Jerzy Sudoł i prezydent Dariusz Bożek. Na uroczystości obecni byli także: wiceprezes Okręgowego Związku Pszczelarzy w Sandomierzu Lech Rogoża, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy Mieczysław Rawski oraz wielu innych znakomitych Gości. Program uroczystości wzbogacił wykład Marii Pałkus przybliżający sylwetki wybitnych tarnobrzeskich pszczelarzy. Artystycznym dopełnieniem była prezentacja fragmentów nagrodzonych i wyróżnionych prac literackich oraz piosenka „Pszczela rodzina” wykonana przez Martę Mortkę. W programie literacko-muzycznym, przygotowanym pod kierunkiem Danuty Piątkowskiej, wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10.

Konkursowe prace plastyczne można oglądać do 10 lipca w Galerii Okno Biblioteki Głównej.