BG1mWakacje powoli dobiegają końca, a wraz z nimi czas beztroski i całodziennych zabaw. Jednak do wspomnień o tym czasie można i należy powracać jak najczęściej. Mamy nadzieję, że tegoroczne „BiblioWakacje” na długo pozostaną w pamięci wszystkich, którzy wzięli w nich udział, bowiem ilość atrakcji, ich różnorodność oraz frekwencja przedstawia się imponująco.

W Bibliotece Głównej i filiach przez całe lato odbyły się rozmaite zajęcia dla dzieci, rozwijające zainteresowania i kompetencje plastyczne, muzyczne, literackie, sfery manualne i umysłowe. Na zajęciach plastycznych, cieszących się ogromnym zainteresowaniem dzieci, powstały pięknie i niepowtarzalne prace, które zdobią poszczególne biblioteki, a część z nich zostanie wyeksponowana w oknach Biblioteki Głównej w powakacyjnej galerii. Wśród nich znalazły się obiekty płaskie, jak i przestrzenne, małe i duże, kolorowe i w raczej stonowanych barwach, a ich tematyka była bardzo szeroka: od przedstawicieli świata zwierząt (m. in. kotki, motylki, rybki, żyrafy, węże, ptaki, sowy, a nawet dinozaur) i świata roślin (kwiaty, łąki, zielniki wiązanki, kwietne domki czy roślinne witraże) przez inspiracje otoczeniem oraz postaciami z książek i bajek (kamieniczki, Pani Lato, bohaterowie z „Harry’ego Pottera” i „Mikołajka”) aż po przedmioty codziennego użytku (bransoletki, zawieszki na drzwi, pudełeczka na bibeloty, przyborniki). W trakcie zajęć literackich i literacko-plastycznych oraz głośnych czytań można było przenieść się w zaczarowany świat czytanych bajek i baśni, a z bohaterami książek pozwiedzać różne kraje. Zajęcia edukacyjne dały możliwość nauki poprzez zabawę. Cykl „Spotkania z niespodzianką”, na których gościły ciekawe osoby z pasją wprowadził uczestników w tajniki dziennikarstwa radiowego, fotografowania przyrody, wykonywania makramy, życia dzieci w różnych zakątkach świata oraz nurkowania. Spotkaniom towarzyszyły liczne opowieści, ciekawostki oraz fotografie i filmy. Zajęcia muzyczne uwrażliwiły na dźwięki i przybliżyły twórczość Vivaldiego, a karaoke pozwoliło rozruszać ciało i struny głosowe. Natomiast ćwiczenia pamięci, logicznego myślenia, cierpliwości oraz koordynację ciała zapewniły zajęcia interaktywne i integracyjne dzięki rebusom, kalamburom, krzyżówkom, zagadkom, quizom, puzzlom, grom planszowym i ruchowym. W trakcie wakacji wypełniała się także systematycznie walizka z „wakacyjnymi zachęcajkami” oraz „wakacyjna poczta”, a kwietny domek nabierał barw, kwiatów i ozdób. Dodatkowo Smerfy, które przyjechały z Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, a zagościły na całe dwa miesiące w sali odczytowej Biblioteki Głównej, zdobywały stale nowych przyjaciół i wielbicieli a razem z uczestnikami konkursu plastycznego „zwiedzały” ciekawe miejsca w Tarnobrzegu. Na prace konkursowe czekamy jeszcze do końca sierpnia. Regulamin oraz karta zgłoszenia dostępna jest na stronie Biblioteki. Liczymy na to, że dla wszystkich, którzy korzystali z naszych wakacyjnych form zajęć jest to dopiero początek bibliotecznej przygody. Zachęcamy również do udziału w rozmaitych powakacyjnych zajęciach i spotkaniach, odbywających się w poszczególnych agendach i filiach.