DSC 0389mmPierwszoklasiści ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Małego Księcia wzięli udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej. Dowiedzieli się, jak korzystać ze zbiorów biblioteki oraz na jakiej zasadzie rozłożone są książki na bibliotecznych regałach oraz jak odczytywać tajemnicze symbole znajdujące się obok pieczątek w książkach.

Poznali także podstawowe terminy biblioteczne, jakimi są sygnatura, księgozbiór czy numer inwentarzowy. Oprócz teorii były także zajęcia praktyczne. Uczniowie – zarówno na tabletach, jak i komputerach – wyszukiwali poszczególne tytuły książek w katalogach on-line Biblioteki a następnie odnajdywali je na półkach. Zwieńczeniem zadania było wspólne ułożenie hasła – BIBLIOTEKA – z odnalezionych według szyfru liter w książkach, które wcześniej ściągnęli z regałów. Dzieci z dużym zaangażowaniem włączyły się w wykonywane zadania i wyszły z biblioteki bogatsze o wiedzę dotyczącą bibliotecznego księgozbioru.