DSC 0267m Biblioteka Główna obchodziła Światowy Dzień Recyklingu przypadający na 18 marca, a który powstał z myślą o edukacji w dziedzinie odzyskiwania surowców z odpadów oraz promocji segregacji. Święto to jest doskonałą okazją by zastanowić się nad odpowiednim wykorzystaniem surowców wtórnych, jak również rozsądnym rozporządzaniem zasobami naturalnymi.

W zajęciach pt. „Nie wyrzucaj – używaj!” uczestniczyła kl. I oraz kl. III ze Szkoły Podstawowej nr 3. Wprowadzeniem do tematu była wystawa Janiny Bąk „Biżuteria i patchwork z recyklingu” – znajdująca się w oknach Biblioteki. Uczniowie obejrzeli przykłady artystycznego wykorzystania odzyskanych surowców wtórnych, tj. np. kawałków materiałów, resztek włóczki, pojedynczych koralików, agrafek, guzików, zawleczek od puszek, kawałków koronek itp. Z tych – wydawałoby się – już bezużytecznych materiałów powstały piękne naszyjniki, bransoletki, serwety oraz narzuty. W dalszej części zajęć dzieci dowiedziały się, w jaki sposób odzyskiwać odpady oraz jak je segregować. Zadanie, polegające na przyporządkowaniu „śmieci” do „pojemnika na śmieci” w określonym kolorze pokazały, że młodzież ma bogatą wiedzą na ten temat, bowiem bezbłędnie posegregowała wszystkie „odpady”. Dodatkowo, uczniowie kl. I wykonali przyborniki z rolek po papierze toaletowym. Z kolei trzecioklasiści – przy użyciu tabletów – wyszukiwali przykłady przetwarzania odpadów wtórnych, zarówno w sztuce artystycznej, przedmiotach codziennego użytku, zabawkach czy pracach plastycznych i manualnych. Okazało się, że możliwości jest nieskończenie wiele, a sposób ich wykorzystania zależy tylko i wyłącznie od naszej wyobraźni oraz chęci.