received 766180651725415m W bibliotecznym Klubie Miłośniczek Czytania Książek przy Filii nr 1 na Serbinowie nie ma nudy! Wszystkie klubowiczki wcieliły się w postaci z naszej lektury „Małe kobietki” Louisy May Alcott by jeszcze mocniej poczuć atmosferę epoki przedstawionej w książce. Akcja powieści rozgrywa się podczas wojny secesyjnej w miejscowości Concord w stanie Massachusetts.

Poznajemy posiadłość zwaną Orchard House, w której od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Ojciec - głowa rodziny - pastor, na skutek wojny secesyjnej musi wyjechać, by spełniać posługę wśród walczących żołnierzy.W domu rodzinnym zostaje pięć kobiet, które od tej pory muszą radzić sobie same. Cztery siostry: utalentowana chłopczyca i przyszła pisarka Jo, wątła i nieśmiała Beth o złotym sercu, piękna i ambitna Meg, romantyczna, ale rozpieszczona Amy, Laurie oraz matka Maremee, dzielnie walcząca o zapewnienie swojej rodzinie jedności i bytu. To właśnie matka pokazuje swoim dorastającym córkom nie tylko to, jak wygląda amerykańska rzeczywistość lat sześćdziesiątych XIX wieku, ale także czym jest wolność, miłość czy przyjaźń. Dziewczyny każdego dnia przeżywają przygody oraz są wystawiane na próby, które kształtują ich dalsze życie.

Książka zawiera wiele cennych rad dla dziewczynek w okresie dojrzewania. Mimo, że osadzona w realiach XIX wieku i jej obyczajowość nie jest do końca aktualna, zwraca jednak uwagę czytelnika na nieprzemijające wartości, na to co naprawdę jest w życiu ważne.Po żywej dyskusji nad losem bohaterów, czytelniczki stwierdziły, że trafnie wybrały swoją ulubioną postać z powieści.

Następną lekturą do omawiania podczas spotkania Klubu Miłośniczek Czytania Książek została jednogłośnie wybrana „Ania na Uniwersytecie” Lucy Maud Montgomery, czyli kolejna klasyka, którą warto znać! Czy i tym razem dziewczynki wcielą się w postacie z tej powieści? Tego dowiemy się podczas Tygodnia Bibliotek już 9 maja 2023. Serdecznie zapraszamy!