DSC 0847mm

W związku ze Światowym Dniem Zdrowia, w piątek 14 kwietnia odbyło się kolejne "Spotkanie w Czytelni”, tym razem pod hasłem "O zdrowiu inaczej".  

Spotkanie prowadziła odznaczona honorową odznaką „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia” Pani Barbara Zych propagatorka zdrowego stylu życia, inicjatorka Kiermaszu Zdrowia i Urody, pielęgniarka, pedagog, szkoleniowiec, wykładowca i społecznik a przede wszystkim wieloletni kierownik Zakładu Pielęgnacyjno - Opiekuńczego w Tarnobrzegu. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego o profilu pielęgniarsko - rehabilitacyjnym Zespołu Szkół nr 3 w Tarnobrzegu.

Sprawy zdrowia, dbałości o swój organizm, dobieranie odpowiedniego sposobu żywienia do grupy krwi oraz ciekawostki dotyczące funkcjonowania organizmu człowieka to tylko część zagadnień poruszonych na spotkaniu. Pani Barbara w bardzo przystępny i życiowy sposób mówiła o tym, że nasze zdrowie w pewnym stopniu zależy od genów, które otrzymaliśmy od przodków. Jednak liczba schorzeń, na które jesteśmy skazani z powodu genów jest ograniczona. W większości przypadków dziedziczymy jedynie skłonność do choroby. Dzięki właściwemu postępowaniu możemy jej uniknąć lub zminimalizować jej następstwa. Jest to o tyle ważne, że w ponad 50 % zdrowie zależy od nas samych. Jeżeli chcesz być zdrowy, musisz dbać o zdrowie oraz podejmować mądre decyzje. Skutecznym kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia jest profilaktyka i obserwowanie własnego organizmu.

Spotkaniu towarzyszyła wystawka książek, dostępnych w czytelni, dotyczących zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego i duchowego a także literatury traktującej o czynnikach wpływających na nasze zdrowie, uwarunkowanych biologicznie, środowiskowo, stylem życia i opieką zdrowotną.