DSC 2829mW Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej, 5 i 6-latki z Przedszkola „Bajka” celebrowały kolejne święto nietypowe, tym razem ekologiczne – Dzień Bociana Białego. Bocian w polskiej tradycji i kulturze jest ptakiem wyjątkowym i zajmuje w niej bardzo ważne miejsce. Dzieci dowiedziały się, czego zwiastunem jest przylot bocianów, dlaczego odlatują do ciepłych krajów, jaki dystans musza przelecieć i w jakim czasie, jak duże są bocianie gniazda, czym się żywią i jaka jest ich wielkość.

Dodatkowo poznały „Bociana Kleofasa” bohatera książki Doroty Kozioł, który opowiedział o swojej afrykańskiej przygodzie i poszukiwaniu przyjaciół. Punktem obowiązkowym spotkań w bibliotece, na który przedszkolaki czekają z ogromną niecierpliwością, jest wykonanie pracy plastycznej. Tym razem powstały zarówno typowo polskie, bo czarno-biało-czerwone bociany, ale także nietypowe – jak na święto nietypowe przystało – bociany bajkowe, tęczowe i kolorowe. Wykonane kolorowanki z pewnością przykuwać będą uwagę w przedszkolnej galerii.