kajakimmWystawa „Z dziejów tarnobrzeskiego kajakarstwa wyczynowego 1965-2023” to skromna próba ukazania historii naszych klubów na przestrzeni blisko sześciu dekad. To przypomnienie chlubnych tradycji nadwiślańskich wioseł. Ojcem założycielem tej trudnej dyscypliny sportu w naszym mieście zostaje trener Jacek Własnowolski.

Zaczynając swoją pracę w strukturach Klubu Sportowego Siarka nie tylko doprowadza do pierwszych medali Mistrzostw Polski, a nawet występów naszych zawodników na zawodach rangi międzynarodowej. Przekonuje również władze kombinatu siarkowego do zakupu potrzebnego sprzętu i budowy nowoczesnej bazy wraz z przystanią nad Wisłą. To właśnie obiekty nad brzegiem „królowej polskich rzek” na lata staną się ostoją tarnobrzeskich kajaków. W hangarach popularnej Fregaty kolejne pokolenia miłośników wioseł reprezentują barwy Ludowego Klubu Sportowego Zorza, a następnie Tarnobrzeskiego Klubu Sportowego Wodnik. Niestety zmiany ustrojowe w naszych kraju kładą kres działalności sekcji kajakowej, a obiekty nad Wisłą zmieniają swoje przeznaczenie. Dopiero kilkoro zapaleńców trenujących w przeszłości tę olimpijską dyscyplinę wpada na pomysł, aby powołać do życia Klub Kajakowy Jezioro Tarnobrzeg lokalizując jego codzienną działalność nad brzegiem pokopalnianego wyrobiska. Przypadający jubileusz 10 – lecia klubu stał się inspiracją do zorganizowania w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu wystawy ukazującej chlubne tradycje, ale i dzień dzisiejszy ważnego ośrodka na mapie Polskiego Związku Kajakowego – przypomniał w skrócie historię tarnobrzeskiego kajakarstwa wyczynowego Norbert Mastalerz, przedstawiciel zarządu Klubu Kajakowego Jezioro Tarnobrzeg, inicjator i kurator wystawy. Uroczystość była też okazją do podsumowania 10 lat działalności Klubu oraz złożenia podziękowań tym, bez których wsparcia i pracy ta działalność nie byłaby możliwa. Decyzją Zarządu, po raz pierwszy w historii Klubu, przyznano odznaki Zasłużony dla Klubu Kajakowego Jezioro Tarnobrzeg. Wśród odznaczonych był Dariusz Bożek – Prezydent Miasta Tarnobrzega, Aleksander Fidor, nestor tarnobrzeskiego kajakarstwa, trenerzy Piotr Kwasek i Sławomir Wiatrowski, zawodnicy, przedstawiciele zarządu oraz osoby wspierające klubową działalność. Był też urodzinowy tort i wiele wspomnień.

Wystawę prezentowaną w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka ul. Szeroka 13 w Tarnobrzegu można oglądać od 20 września do 30 października 2023 roku, w godz. od 10.00 do 17.00 (poniedziałek – piątek).

Zapraszamy !