20231114 162534m14 listopada spotkanie DKK stało się podróżą literacką do Omanu. Przy ciepłej kawie i rozgrzewającej herbacie toczyła się rozmowa o książce pt. ,,Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” Agaty Romaniuk. Jest to jej debiut reporterski. ;Autorka, socjolożka z doktoratem z Polskiej Akademii Nauk, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu publikuje teksty w Dużym Formacie, Przekroju, Piśmie i magazynie Non/Fiction.

Poznane historie kobiet żyjących w kraju rządzonym przez wiekowego, bezdzietnego i samotnego sułtana, jedynego takiego władcy w krajach Zatoki Perskiej szokują, ale także budzą niesmak i zdziwienie, że tak można żyć i być szczęśliwym.

Dyskusje o kwestiach poruszanych w książce, związanych z cywilizacją, religią, wartościami i przekonaniami pokazały, że mamy inne wyobrażenia dotyczące małżeństwa, macierzyństwa niż te prezentowane w książce, już o prawach kobiet nie wspominając.

Bohaterki książkowe - to kobiety, które wywodzą się z dużych miast, wsi, często są to imigrantki. Autorka dotyka m.in. problemu przemocy domowej, procederu sprzedaży dziewczynek starym mężczyznom, aborcji. To również historie o skrywanych namiętnościach, o umowach przedślubnych, kontraktowych małżeństwach. Książka zawiera wiele interesujących faktów. Okazuje się na przykład, że omańskie kobiety posiadają najwięcej praw obywatelskich w porównaniu z innymi kobietami w całej Arabii Saudyjskiej.

Spotkaniu towarzyszyła multimedialna prezentacja, ukazująca charakter i piękno tego egzotycznego kraju. Na docenienie zasługuje zarówno język reportażu jak i interesujący sposób przedstawienia kraju należącego do Ligii Państw Arabskich. Polecamy lekturę.

moderatorka Anna Pałys

20231114 162534