maly9

Pani Maria Judejko, autorka wzruszającej opowieści „Dopóty życia, dopóki nadziei” spotkała się 6 kwietnia 2017 r. z mieszkańcami Tarnobrzega. O swojej książce prezentującej losy jednej z wielu rodzin deportowanych w 1940 r. na Syberię autorka powiedziała: – Moja książka to wydarzenia prawdziwe, zapamiętane przez Apolonię. Wspomnienia, które nieco już przybladły, w dalszym ciągu jednak tkwią w jej sercu i umyśle – tymi słowami pani Maria rozpoczęła prezentację książki. – Inspiracją do napisania książki były rozmowy w kręgu słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu.

Kiedy jedna ze słuchaczek uniwersytetu opowiedziała historię pani Apoloni autorka postanowiła je spisać. – Pierwsze chwile nie były łatwe wspomina autorka. – Pani Apolonia dość niechętnie odnosiła się do pomysłu napisania książki. Zaczęła się jednak stopniowo otwierać i w końcu uznała, dawanie świadectwa jest jej obowiązkiem. Kiedy opowiadała o tamtych koszmarnych dniach niejednokrotnie pojawiały się łzy, w głosie słyszałam nie tylko żal, strach, ból, ale również złość. W jej słowach słyszałam szum tajgi, czułam przejmujący mróz, który zatyka dech w piersiach. Pani Apolonia mówiła, a ja słuchałam. Spisanie wspomnień to jedna część pracy, jaką w przypadku książki wykonała autorka. Następnym etapem było ich uwiarygodnienie i osadzenie w realiach historycznych. 

W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele Wydawnictwa Diecezjalnego, które podjęło się wydania książki. Na zakończenie ustawiła się długa kolejka po autograf. Zainteresowanie publikacją było tak duże, że pracownicy wydawnictwa musieli dowieść kilkadziesiąt egzemplarzy.

judejko