W dniu 05.02.2018 w Filii Nr 1 na Serbinowie Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki przedstawiły swoje refleksje i przemyślenia inspirowane lekturą B. A. Paris ,,Za zamkniętymi drzwiami”. Spotkanie poprowadziła Anna Pałys.

Zamknięte drzwi Jacka i Grace kryją sadystyczne tajemnice. Przez przysłowiową dziurkę od klucza czytelnik może podglądnąć momenty z życia ,,Barbie i Kena”.

Idealni ludzie, ich wspaniałe życie i różowa wata na patyku – tak to wygląda na pierwszy rzut oka. Ale w książce Paris cukrowa wata smakuje gorzko. Czytelnik połyka dawkę psychodelicznych, momentami klaustrofobicznych nastrojów. Mocną stroną jest to, że powieść szybko się łyka dużymi haustami jak powietrze, a to dzięki zwrotom akcji i formie narracji - teraz i kiedyś. A poza tym znajdziemy tu czarny humor - każdy chętnie dowie się jak naprawdę wyglądały wczasy w Tajlandii...

Klubowiczki zastanawiały się, czy ,,Za zamkniętymi drzwiami” może stanowić instrukcję dla domowego psychopaty? Nie łatwe pytanie, ale i niełatwy temat. Kto wie, jak zachowalibyśmy się będąc Grace albo Jackiem? Agresja i przemoc domowa stanowiły tło, na jakim wychował się bohater. Tak się składa, że to właśnie przeżycia z dzieciństwa stały się motywacją dla wyboru zawodu adwokata; to jeszcze jeden sposób, w jaki mógł zaspokajać swoje potrzeby przeżywania ekscytacji płynącej z wyobrażeń sytuacji znęcania się mężów nad żonami- jego klientkami. Paris wykreowała interesującego, choć odrażającego przy bliższym poznaniu bohatera, bo tak naprawdę jest to nieszczęśliwy człowiek. Od początku stawia Grace zakazy i nakazy oraz ograniczenia. Próbuje się poczuć panem i władcą. Potrzeba sprawowania nieustannej kontroli nad żoną i utrzymywania jej w stanie permanentnego lęku daje mu samozadowolenie. To przykład wampira energetycznego karmiącego się lękiem ofiary. Wymyśla w tym celu perfidne gierki, mające złamać ducha i pewność siebie Grace. Kobieta za wszelką cenę stara się chronić upośledzoną siostrę, co bezwzględnie wykorzystuje Jack.

Paris pokazuje, że przemoc psychiczna i emocjonalna nie pozostawia fizycznych śladów na ciele ofiary. Przeraża myśl, że za wieloma tytułowymi ,,zamkniętymi drzwiami” rozgrywają się codziennie podobne historie.