W Filii Nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej 18 listopada 2019 r., Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiały o książce Carmen Domingo pt. ,,Gala-Dali". Spotkanie poprowadziła Anna Pałys.

Panie Klubowiczki bez wątpienia zaintrygowała ciekawa biografia Gali, żony Salvadora Dali, genialnego surrealisty. To powieść o kobiecie, która świadomie wywierała wpływ na mężczyzn, rozkochiwała ich w sobie jak Paula Grindelia, Maxa Ernsta czy Salvadora. Z książki można dowiedzieć się, jakimi kierowała się w życiu priorytetami oraz w jaki sposób osiągała cele, a także jaką odegrała rolę kreując wizerunek duetu Gala-Dalí, bo w ten sposób Salvador podpisywał większość swoich prac. Kariera tego artysty, jak się okazuje, to jedna z pierwszych, przemyślanych i zaplanowanych strategii marketingowych w dziedzinie kultury. O jego wizerunek, wystawy, zlecenia, wzmianki w prasie oraz publikacje dbała właśnie ona, Gala. Była więc jego muzą, impresario, jak również - współczesną bizneswoman. Panie Klubowiczki zwróciły uwagę na brak empatii i uczuć macierzyńskich u bohaterki, a jednocześnie na fascynację tarotem, hazardem, erotyką i związkami z młodszymi mężczyznami. Barwne, choć nie zawsze dostatnie życie tej pary obfitowało również w skandale i oszustwa. Fabułę wzbogacają szczegóły biograficzne oraz anegdoty. Czytelnik dowiaduje się o intymnych szczegółach nie tylko pożycia małżonków, ale też o najgłębiej skrywanych obsesjach artysty. Książka nie jest więc hagiografią. Dlatego tak dobrze się ją czyta. Polecamy.

DSCN7388m