maly12„Zła waluta” to debiut literacki Eweliny Dydy.  Akcja powieści rozgrywa się w Tarnobrzegu.  Jak twierdzi autorka: "Starałam się, żeby opis miejsc, które pojawiają się w książce, zgadzał się z rzeczywistością. Ale pisałam to według pewnej konwencji, więc część to fikcja literacka". Książka wydana została przez Wydawnictwo W.A.B. w popularnej "Mrocznej Serii", znanej naszym czytelnikom m.in. z takich książek, jak: "Ziarno prawdy", "Uwikłanie" Zygmunta Miłoszewskiego", "21:37" Mariusza Czubaja, czy też "Widma w mieście Breslau" Marka Krajewskiego.

Promocja a zarazem prezentacja „Złej waluty” zgromadziła wielu czytelników, zarówno tych którzy poznali już zagadkę kryminalną autorki jak i tych, którzy dopiero zamierzają się w nią wgłębić. Na spotkanie z autorką przybyli również goście specjalni: pisarz Mariusz Czubaj i Filip Modrzejewski - redaktor prowadzący dział kryminału i sensacji w wydawnictwie W.A.B. W trakcie spotkania pani Ewelina odpowiedziała na wiele pytań  czytelników, które dotyczyły zarówno samej powieści, warsztatu twórczego autorki, jak również trendów w polskiej literaturze kryminalnej. Tarnobrzeżan nurtowały pytania związane z opisanym miastem i bohaterami.

...Dlaczego Tarnobrzeg? Otóż wiele miast w Polsce takich jak Kraków, Łódz czy Warszawa ma już swoje kryminały. Natomiast miasta takie jak Tarnobrzeg to jeszcze nisza do wypełnienia. Poza tym dobrze się pisze o mieście, w którym się mieszka. Można pójść do miejsc, gdzie toczy się akcja a poznając ich szczegóły rozbudować daną scenę. Poza tym - wyjaśnia autorka - zasłyszane w kolejce rozmowy mieszkańców dostarczają wiele pomysłów.

A kryminał? Bo to ulubiony mój gatunek literacki. Poza tym to nie tylko kryminalna fabuła ale również kreowanie postaci. Tworzenie portretów psychologicznych bohaterów. Pani Ewelina zapytana o warsztat twórczy przyznała szczerze, że stara się pisać co najmniej 3 godziny dziennie. Praca nad wydaną powieścią trwała 3 miesiące. Teraz pisze drugą część, z dziesięciu zaplanowanych, której akcja rozgrywa się, między innymi, w Bibliotece.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne powieści Pani Eweliny Dydy, w których  ciekawa intryga kryminalna poprowadzi czytelnika po różnych zakątkach naszego miasta.

dyda