NiepodległaSpotkanie zorganizowane w ramach 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości było ważnym przyczynkiem do poznania i przypomnienia tradycji niepodległościowych w  środowisku lokalnym. Z Tarnobrzega w Legionach służyło 42 żołnierzy a z Dzikowa 17. Bogusław Szwedo, autor "Słownika Legionistów Tarnobrzeskich" w swoim wystąpieniu przypomniał kilkanaście sylwetek legionistów pochodzących z powiatu tarnobrzeskiego.

Zwrócił szczególną uwagę, że wśród nich zdecydowanie przeważała młodzież mająca poniżej 18 lat, starsi zostali wcieleni do armii austriackiej. Najmłodszy tarnobrzeski legionista Józef Hradil miał zaledwie 13 lat.

Profesor Janusz Cisek przybliżając tło wydarzeń z lat 1914-1918, jak również idee projektu, powiedział: Pragniemy dowiedzieć się m.in. kim byli legioniści, z jakiej grupy społecznej się wywodzili, jaki mieli wiek, wykształcenie, zawód. Projekt przewiduje również uzupełnienie naszych wiadomości zgromadzonych w słowniku biograficznym, opartym przede wszystkim na archiwaliach, z informacjami pochodzącymi od osób spokrewnionych lub znających biografie żołnierzy LP. Stąd m.in. dzisiejsze spotkanie z państwem.

Jak się okazało, temat Legionów jest bardzo żywy. W spotkaniu uczestniczyli nie tylko Tarnobrzeżanie ale również mieszkańcy okolicznych miejscowości. Sandomierz reprezentowali przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2018. Realizatorzy projektu nie kryli radości, kiedy okazało się, że wśród słuchaczy są potomkowie legionistów, którzy z ochotą uzupełnią biogramy zamieszczone w słowniku.

Niepodległa