img 0688

W ramach miejskich obchodów IX Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, 24 stycznia 2017 r., na spotkaniu w Bibliotece Głównej gościliśmy członków ocalałej z holokaustu rodziny Halpern, pochodzącej z Podkarpacia. Obecnie Samuel Halpern wraz z żoną mieszka w Izraelu a siostra Rachelle w San Francisco w Stanach Zjednoczonych. W trakcie spotkania odbył się wieczór poezji „… ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem…”.

Program zawierający twórczość „ocalonych” zaprezentowany został przez Alicję Burdzel, Kamilę Klimkiewicz, Katarzynę Pycior, Agnieszkę Witkowską i Piotra Pasławskiego z Młodzieżowego Teatru Amatorskiego, działającego w Tarnobrzeskim Domu Kultury pod kierunkiem dr. Sylwestra Łysiaka. Kulminacyjnym momentem spotkania było głośne odczytanie przez młodzież imion i nazwisk tarnobrzeskich Żydów oraz fragmenty sztuki „Kadisz” w wykonaniu Andrzeja Wilgosza. Historię tarnobrzeskich Żydów przedstawił dr hab. Tadeusz Zych. Prezydent Tarnobrzega – Grzegorz Kiełb w swoim wystąpieniu podkreślił jak ważna jest pamięć o tarnobrzeskich Żydach i ich roli w historii miasta. W imieniu rodziny Halpern głos zabrała Rachelle Halpern i mówiła o ich wyrzuceniu z Polski, trudnych powrotach i tęsknocie za krajem rodzinnym.

Z okazji obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przygotowana i zaprezentowana została wystawa „Tarnobrzeg – miasto dwóch kultur”.