dzienmisia54Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu w 2017 roku realizowała trzy programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 Infrastruktura bibliotek 2016-2020 w IV kwartale zrealizowano zadanie „Zakup wyposażenia do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu”. W ramach zadania zakupiono 12 gablot wystawienniczych, system linkowy, ekran Adeco, monitor interaktywny oraz 14 zestawów komputerowych.

Z wkładu własnego zakupiono projektor Epson, kserokopiarkę Ricoh, laptop, krzesła do Oddziału dla dzieci, fotele do stanowisk komputerowych w Czytelni Głównej oraz urządzenia peryferyjne do zestawów komputerowych.

Zakupiony sprzęt zainstalowany został w Bibliotece Głównej. W oddziale dla dzieci zamontowano mobilny monitor interaktywny oraz 3 zestawy komputerowe. Doposażenie oddziału w sprzęt elektroniczny pozwoliło na poszerzenie oferty czytelniczej dla najmłodszych czytelników. Pracownicy oddziału wykorzystując monitor oraz komputery, zgodnie z opracowanym programem, prowadzić będą zajęcia dla zorganizowanych grup szkolnych i przedszkolnych. Prowadzone będą lekcje biblioteczne, konkursy, zajęcia interaktywne. Wykorzystanie sprzętu komputerowego oraz monitora umożliwi realizację celów edukacyjnych na każdym poziomie wiekowym, zachęcać będzie dzieci do oglądania filmów, obrazów, przybliżać literaturę poprzez słuchanie interpretacji utworów literackich przez lektorów.

Obraz1

Obraz2

Z zakupionych 14 zestawów komputerowych 6 zainstalowanych zostało w czytelni głównej. Zwiększenie ilości stanowisk dla użytkowników z dostępem do komputera i Internetu do 8, połączenie ich z nowoczesnym urządzeniem wielofunkcyjnym „RICOH” pozwoli użytkownikom na bezpośrednie wykonywanie dobrej jakości wydruków potrzebnych materiałów. Ponadto w 2018 roku, prowadzić będziemy bezpłatne kursy dla seniorów w wieku 50+ obejmujące podstawowe umiejętności obsługi komputerów i Internetu.

Obraz3

Obraz4

Środki z dotacji przeznaczone zostały również na nowoczesne wyposażenie Sali odczytowej. Zakupionych zostało 12 gablot wystawienniczych, zainstalowany został rozwijany elektryczny, wysokiej klasy ekran oraz projektor. Dla potrzeb prezentowanych wystaw zamontowany został system linkowy, umożliwiający w estetyczny sposób wykorzystywanie ścian Sali odczytowej do eksponowania plansz, plakatów, obrazów oraz innych dokumentów prezentowanych podczas wystaw, różnego rodzaju spotkań, pokazów i różnych form pracy z czytelnikiem zbiorowym.

Dużym komfortem dla użytkowników, w odbiorze prowadzonych form pracy promujących czytelnictwo, jest zainstalowany w Sali odczytowej ekran i projektor. Nowoczesny, dobrej jakości projektor oraz podsufitowy, elektryczny ekran pozwolą na podniesienie jakości prowadzonych prezentacji oraz na poszerzenie oferty biblioteki kierowanej do różnych grup społecznych.

Obraz5

Obraz6

Pracownia Digitalizacji Zbiorów wyposażona została w nowy profesjonalny zestaw komputerowy. Komputer wysokiej klasy oraz monitor z kalibracją pozwolą na zwiększenie ilości digitalizowanych materiałów oraz tworzenia plików o lepszym poziomie technicznym.

Część zestawów komputerowych zainstalowano, na stanowiskach pracowników, do prac związanych z obsługą procesów bibliotecznych i użytkowników. Łącznie na zakup wyposażenia Biblioteki Głównej przeznaczono 79.180,00 zł z dotacji MKiDN oraz 36.500,00 zł z dotacji podmiotowej MBP przekazanej przez Urząd Miasta Tarnobrzega na 2017 rok.