spotkanie cebula 1

Andrzej Cebula - mieszkaniec Andruszkowic k. Sandomierza, pisarz, regionalista, dziennikarz, przewodnik świętokrzyskiego oddziału PTTK oraz instruktor przewodnictwa, kolekcjoner starych przedmiotów użytkowych. Jest autorem wielu artykułów oraz książek poświęconych kulturze i tradycji Sandomierszczyzny, m.in. "Słownika gwary sandomierskiej" , "Figur, krzyży i kapliczek przydrożnych w gminie Samborzec", monografii "Gorzyczany" i "Andruszkowice".

Za swoją pasję w dokumentowaniu i popularyzowaniu historii tradycji Ziemi Sandomierskiej został wyróżniony w XXVI edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera oraz nominowany do honorowego tytułu "Sandomierzanin Roku 2016". Pan Andrzej obserwując zmiany jakie zachodzą z biegiem lat w środowisku postanowił „zatrzymać przeszłość”. Zaczął gromadzić sprzęty, które jeszcze nie tak dawno stanowiły wyposażenie domu, obejścia  czy szkoły. Dziś, wiele z nich odeszło do lamusa lub zostało „ uwspółcześnionych”. Tak jak w przypadku żelazka gdzie „duszę” zastąpił prąd. Część tej niecodziennej kolekcji między innymi stare kałamarze, moździerze, młynki, prawidła a przede wszystkim żelazka, te "z duszą" i te na parę czy gaz można oglądać do końca lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.

spotkanie cebula