DSC 0001W szkoleniu "Polona i Academica - miliony publikacji w każdej bibliotece", które poprowadził, 14.03.2018, Iwo Hryniewicz - pracownik Biblioteki Narodowej, udział wzięli bibliotekarze z bibliotek publicznych, szkolnych, biblioteki pedagogicznej i uczelnianej. Pierwsza część szkolenia poświęcona była POLONIE - największej i najnowocześniejszej bibliotece cyfrowej w Polsce oferującej bezpłatny dostępu do zdigitalizowanego piśmiennictwa polskiego.

Polona udostępnia nie tylko zbiory Biblioteki Narodowej, ale również  innych instytucji. Zasób Cyfrowej Biblioteki Narodowej liczy już ponad dwa miliony obiektów i codziennie powiększa się o nowe zdigitalizowane zbiory. Są to m.in. książki, stare druki, rękopisy, nuty, druki ulotne, zbiory kartograficzne i czasopisma. Większość zbiorów dostępnych jest w domenie publicznej, dzięki czemu można je pobierać za darmo i dowolnie wykorzystywać.

W drugiej części bibliotekarze poznali podstawy funkcjonowania Academiki - cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism, również tych chronionych prawem autorskim. Serwis proponuje praktyczną usługę "Zasugeruj digitalizację", dzięki której na życzenie czytelnika w ciągu trzech dni każda publikacja może zostać zdigitalizowana i umieszczona w zasobach serwisu.

Podczas szkolenia bibliotekarze dowiedzieli się m.in. jak wykorzystać serwisy w codziennej pracy, jak założyć konto, czym jest panel prasy, jak tworzyć własne kolekcje. Zapoznali sie również z metodami zaawansowanego i pełnotekstowego wyszukiwania oraz z zasadami dostępu do serwisów. Poruszane były również zagadnienia prawa autorskiego.