Plakat Tydzien BibliotekJuż po raz piętnasty, w dniach 8 - 15 maja, w całym kraju obchodzony był Tydzień Bibliotek. Bogaty program obchodów zrealizowany został również przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. dr. Michała Marczaka. W nawiązaniu do tegorocznego hasła (Do)wolność czytania przy organizacji różnorodnych form pracy skierowanych do wszystkich grup wiekowych wykorzystano literaturę o bardzo zróżnicowanej treści.

Podczas spotkań dla najmłodszych czytelników sięgnięto po twórczość pisarzy współczesnych, jak i klasyków. Dla młodzieży i dorosłych zorganizowano spotkania autorskie, prezentacje oraz dyskusje o książkach. Wzorem lat ubiegłych do współpracy zaproszono przedstawicieli lokalnych środowisk twórczych, animatorów kultury i pedagogów.

Realizację programu rozpoczęto już 7 maja otwarciem wystawy „Literacki Tarnobrzeg”, na której zaprezentowano twórczość 58 autorów z Tarnobrzega lub z nim związanych.  W ramach Tygodnia odbyły się spotkania autorskie. W Bibliotece Głównej gościliśmy ks. Krzysztofa Irka promującego swoją książkę „Sługa Boży Ksiądz Biskup Zygmunt Łoziński” a w Filii nr 1 Agnieszkę Lingas – Łoniewską, autorkę bardzo poczytnych powieści. W Bibliotekach przeprowadzono szereg lekcji bibliotecznych, zajęć literacko - plastycznych i spotkań głośnego czytania.

W Oddziale dla dzieci BG przeprowadzono 3 spotkania dla przedszkolaków pod wspólnym hasłem „Bajki niezapominajki”. W Filii nr 1 zorganizowano lekcję biblioteczną „Dotykiem czytane” oraz spotkanie promujące nowości książkowe na Czytakach dla osób z dysfunkcją wzroku. Wiele emocji i radości dostarczyło uczestnikom spotkanie „Czytamy wiersze Jana Brzechwy”, podczas którego w niekonwencjonalnych pozach (leżąc, kucając, stojąc na jednej nodze) czytano wiersze poety. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się lekcja dla przedszkolaków „A czy znasz tę bajkę?”, która miała za zadanie sprawdzić czy dzieci znają baśnie i bajeczki. W Filii nr 2 odbyły się spotkania głośnego czytania dla przedszkolaków, lekcje biblioteczne dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz kiermasz książek. Jedno ze spotkań, poświęcone pamięci Mjr. Hieronima Dekutowskiego, poprowadził Piotr Duma – pisarz i regionalista. W Filii nr 3 zorganizowano zajęcia literacko-plastyczne „Zaczytani w książkach”. W Filii nr 4 spotkania dla dzieci i młodzieży poprowadzili Wojciech Gwoździowski – animator kultury Środowiskowego Domu Kultury w Skopaniu, który zabrał przedszkolaków wraz z Koziołkiem Matołkiem w literacką podróż. Natomiast Małgorzata Chabel, dla starszych czytelników, poprowadziła warsztaty „Patriotyzm to też Region”. W Filii nr 5 na spotkaniu z przedszkolakami gościła Marzena Janowska, autorka wierszy i bajek dla dzieci. Natomiast niecodzienny charakter miało spotkanie „W Wolnym świecie pszczół”. Nie dość, że uczestnicy mieli okazję posmakowania różnych rodzajów miodu, poznania zapachu pyłku kwiatowego, to na zakończenie, pod okiem Małgorzaty Wójtowicz, każde dziecko wykonało pszczółkę. W Fili nr 6 przy realizacji zadań wykorzystano utwory Zbigniewa Herberta „Kamyk” i „Pudełko z wyobraźnią”. Ideą spotkań było zarówno przybliżenie uczestnikom życia i twórczości poety, jak również uświadomienie jak ważna jest wyobraźnia. W Filii nr 7 podczas spotkania, w którym uczestniczyli uczniowie klasy integracyjnej, rozmawiano o nowościach wydawniczych oraz różnych formach ilustracji stosowanych we współczesnych wydawnictwach. W Filii nr 8 przeprowadzono spotkania dla przedszkolaków pod wspólnym tytułem „Biblioteka i biblioteczka, czyli gdzie mieszka nasza bajeczka”. W ostatnim dniu akcji 15 maja, w Filii nr 2 wspólnie z zaprzyjaźnionym Przedszkolem nr 15 i Domem Dziennego Pobytu MOPR zorganizowano imprezę plenerową pt. „Książką połączeni”. Przedszkolaki z grupy „Misie” zaprezentowały przedstawienie zatytułowane „ Polskie ABC”, w którym pięknie recytowały wiersze o książce i czytaniu oraz śpiewały piosenki. Widzami i słuchaczami byli seniorzy z Dziennego Domu Pobytu MOPR, rodzice dzieci oraz czytelnicy filii. W drugiej części spotkania dorośli recytowali wiersze dzieciom. Poezja Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ewy Szelburg-Zarembiny doskonale połączyła pokolenia.

tydzienm