01x

W wakacyjne przedpołudnia agendy i filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu rozbrzmiewały głosem i śmiechem najmłodszych czytelników. Wśród nich byli zarówno mieszkańcy Tarnobrzega jak i ci, którzy w naszym mieście spędzali wakacyjny czas. Niezwykle bogata oferta sprawiła, że dzieci każdego dnia mogły brać udział w różnego rodzaju zajęciach.

Obecność w bibliotece to nie tylko możliwość bezpiecznego spędzenia czasu, ale przede wszystkim wdrażanie nawyku obcowania z książką, rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności. To również czas, kiedy dzieci poznają nowych przyjaciół, uczą się pracy w grupie, tolerancji i poszanowania dla innych. Jak wynika z obserwacji, największym powodzeniem cieszyły się spotkania literacko - plastyczne, przy realizacji których bibliotekarze wykorzystali fragmenty literatury polskiej i obcej. Dzieci, zainspirowane wysłuchanym tekstem wykonywały, różnymi technikami, postacie bohaterów. W Oddziale dla dzieci Biblioteki Głównej podczas lipcowych spotkań powstały między innymi wizerunki Liska Chytruska, Owieczki Meli czy Kury Adeli.  Piraci, rybki i straszydła to pokłosie zajęć prowadzonych w Oddziale dla dzieci Filii nr 1.  Oddział muzyczno-fonograficzny natomiast zabierał dzieci w świat dźwięków. Spotkania  „Więc chodź pomaluj mój świat” czy „Godzina z karaoke” to była w lekkiej, zabawowej formie edukacja muzyczna. Nie zabrakło również zabaw ruchowych, których zwolennicy „okupowali” matę edukacyjną. W Filii nr 2 bohaterką spotkań była Piegowata Pipii. Ta książkowa i filmowa postać wesołej dziewczynki zainspirowała do wielu ciekawych zajęć w bibliotece. Zajęciom realizowanym w Filii nr 8 towarzyszyły natomiast Słoń Dominik i Świnka Peppa. Podczas spotkań Akademii Malucha prowadzonej w Filii nr 5 dwulatki pod opieka rodziców poznawały kolory, kształty i formy, które potem własnoręcznie przenosiły na arkusz papieru. Nie mniejszą popularnością cieszyły się zajęcia plastyczne prowadzone przez bibliotekarzy i plastyka MBP z wykorzystaniem między innymi materiałów z recyklingu. Makiety ogrodów, pocztówki, zakładki do książek, wachlarze, formy przestrzenne wykonane techniką origami to tylko niektóre z prac wykonanych w bibliotekach.  W ramach cyklu „Pędzel kontra ołówek” w Filii nr 3 powstały również różnobarwne wróżki, kleksy oraz magiczne pudełka pełne skarbów.” Dla miłośników literatury realizowane były także spotkania głośnego czytania. Na przykład w Filii nr 6 opowieści o wesołych motylach, sympatycznej łyżce czy wdzięcznym drzewie można było wysłuchać … w altanie. Natomiast w Filii nr 7 w każdy wtorek czytane były kolejne przygody Ciumków i Martynki. W ramach programu dzieci korzystały również z dostępnych w bibliotece gier planszowych, rozgrywając mini turnieje i zawody.

W ramach akcji „Lato w mieście 2018” w agendach i filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu zgodnie z wakacyjnym programem przeprowadzono 319 zajęć, z których skorzystało 2734 dzieci, w tym:106 zajęć literackich   

( spotkania książką, zajęcia literacko-plastyczne)   -  1117  uczestników oraz 213 zajęć edukacyjnych  (zajęcia plastyczne, quizy, mini konkursy, rozgrywki gier stolikowych) - 1617 uczestników.