plakat dolinam

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu 26.02.2019 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Regionalnego Centrum Promocji Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły. Inspiracją do bezpośredniego kontaktu przyrodników z czytelnikami jest prezentowana w Bibliotece wystawa „Dolina rzeki Smarkatej”. 

O walorach przyrodniczych doliny Smarkatej płynącej na pograniczu gmin Majdan Królewski i Cmolas, jak również o projekcie utworzenia na tym obszarze rezerwatu przyrody mówił prowadzący spotkanie Janusz Wepsięć. „Opracowany przez nas, czyli Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki, projekt Rezerwat Doliny Smarkatej ma objąć obszar 198 hektarów i przebiegać na odcinku rzeki o długości 7 km, który zachował całkowicie naturalny, nienaruszony ludzką ręką charakter. Położony jest on w Puszczy Sandomierskiej i jeśli się nam uda przeforsować nasze przedsięwzięcie, będzie on jednym z paru innych rezerwatów na tym terenie. Niestety w obrębie puszczy rezerwaty przyrody obejmują zaledwie 0,8 procent jej powierzchni, czyli prawie tyle co nic, a jest to niezwykle istotny kompleks leśny, choćby i z uwagi na znaczenie historyczne.” Ujawnił również pochodzenie nazwy rzeki, którą poznał… jak przyznał z uśmiechem , dopiero dzień przed spotkaniem mówiąc: zadzwoniła do nas mieszkanka Durdów, wsi położonej blisko rzeczki, mówiąc, że usłyszała w radio informację o spotkaniu w tarnobrzeskiej bibliotece poświęconemu Smarkatej i chciała wyjaśnić, skąd wzięła się tak niecodzienna nazwa. Otóż woda w rzece, nawet w letnią upalną pogodę, jest bardzo zimna, co powodowało u kapiących się w niej dzieci przeziębienia. I tak od katarów zwolenników zimnych kąpieli zyskała miano Smarkatej. Uczestnicy spotkania  obejrzeli również prezentacją multimedialną, przygotowaną specjalnie na to spotkanie.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli okazję, w drodze losowania, pozyskać jeden z trzech kalendarzy ze zdjęciami, które wykonano w ramach inwentaryzacji terenu.

plakat dolina 2