Drukuj
Odsłony: 8108

galeria143mGaleria „Okno” prezentuje wystawę „Chasydzi w Leżajsku – marzec 2018 w obiektywie Bogdana Myśliwca”. Autor zdjęć jest tarnobrzeskim fotografem i fotoreporterem związanym z „Echem Dnia”, „Super Nowościami”, „Tygodnikiem Nadwiślańskim”. Współpracuje również z agencją „Reporter”.

Obserwator życia i dokumentalista. Laureat wielu konkursów fotograficznych zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Autor i współautor publikacji, w tym albumów o Tarnobrzegu. Eksponowane fotografie powstały w czasie ostatniej wizyty chasydów w marcu 2018 roku w Leżajsku, w 232 rocznicę śmierci cadyka.

…„ Grób cadyka w Leżajsku jest dla Żydów jednym z najświętszych miejsc. Elimelech Weissblum był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał, filozof oraz najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu, czyli buntowniczego nurtu religijnego – mistycznego w judaizmie. Głosił on, że Bogu można służyć nie tylko przez wypełnienie prawa i modlitwę, ale także przez codzienne obowiązki. Leżajsk zamieszkiwany przez bardzo liczną społeczność żydowską, przed II wojną światową należał do głównych ośrodków chasydyzmu na ziemiach polskich. Tradycja odwiedzania grobu cadyka Elimelecha odżyła ponownie w latach 70. ubiegłego wieku. Żydzi przebywający do Leżajska wierzą, że cadyk w rocznicę swojej śmierci zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci lub sukcesy w pracy. Dlatego żarliwie się do niego modlą, a swoje prośby zapisują na karteczkach zwanych kwitele i składają przy jego grobie. W 232 rocznicę śmierci cadyka do Leżajska przybyło ok. 10 tys. chasydów z całego świata.” …

Wystawę można oglądać od 19 lutego do 15 marca 2019 roku.

Lezajsk.jpg _DSC4110.JPG _DSC4607.JPG

_DSC4796.jpg _DSC4814.JPG _DSC4853.JPG

_DSC4896.JPG _DSC5020.jpg _DSC5154.JPG

_DSC5167.JPG _WW18507.JPG

galeria143