1 a OddziałMiejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu niezmiennie, od lat, włącza się do Ogólnopolskiej Akcji Tygodnia Bibliotek. W ramach XVI edycji akcji, w dniach 8 – 15 maja, bibliotekarze przeprowadzili szereg form pracy z zakresu edukacji czytelniczej i literackiej.Formami dominującymi w tegorocznym programie były spotkania o charakterze literackim oraz lekcje biblioteczne przy realizacji, których wykorzystano możliwości Internetu, nowoczesne technologie informacyjne, kody QR oraz aplikacje interaktywne.

Tematykę spotkań i sposób ich realizacji dostosowano do wieku odbiorców. Dla najmłodszych zorganizowano spotkania z książką. W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej dzieciaki uczestniczyły w spotkaniu „Bajki Niezapominajki”. W Filii nr 1 podsumowano akcję „Czytam Sowie na dobranoc”. W trakcie spotkania prowadzonego przez inicjatorkę akcji Małgorzatę Rokoszewską-Ćwiękałę, dziennikarza „Super Nowości”, dzieci zaprezentowały swoje recenzje utworów czytanych Sowie. Maskotka przez ostatnie trzy miesiące wędrowała od domu do domu by słuchać wieczornych opowieści. Natomiast 15 maja, z najmłodszymi czytelnikami o swojej pasji czytania rozmawiała Ewa Lis-Wójcik, dziennikarz Radia Leliwa. W Filii nr 2 przeprowadzono 5 spotkań dla przedszkolaków pod wspólnym hasłem  „Przedszkolaki w świecie baśni”. W Filii nr 5 najmłodsi wysłuchali opowieści o „Dąsaczach”. „Z książeczkami z górnej półeczki” w Przedszkolu nr 2 gościła Beata Mazur - kierownik Filii nr 8. Z czytelnikami dorosłymi, 9 maja, w Filii nr 1 na os. Serbinów spotkał się Jacek Komuda – autor ponad 20 książek, m.in.: „Banity", „Bohuna", „Czarnej Bandery", „Krzyżackiej zawieruchy", „Samozwańca", „Galeonów wojny", „Hubala". Spotkanie zorganizowano w ramach, działającego w filii, Dyskusyjnego Klubu Książki. W Filii nr 4 natomiast swoją poetycką twórczość zaprezentował młody mieszkaniec os. Mokrzyszów - Karol Reguła.

W czasie trwania akcji przeprowadzono lekcje biblioteczne oraz zajęcia edukacyjne. W Filii nr 1, podczas spotkania „Książki dotykiem pisane”, 5–latki poznały pismo punktowe oraz książki wydane dla osób z dysfunkcją wzroku. W Filii nr 2 gimnazjaliści uczestniczyli w lekcji bibliotecznej „Nie ma ulicy Zielonej – znani Tarnobrzeżanie”. Lekcję wzbogaciła prezentacja archiwalnych zdjęć Tarnobrzega. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 uczestniczący w lekcjach „Biblioteka wczoraj i #dziś” i „Z Biblioteką możesz więcej”, przeprowadzonymi w Filii nr 3, poznały nie tylko historię, ale przede wszystkim zapoznały się z możliwościami jakie daje współczesna biblioteka. W filiach nr 4 i 6 młodzież poznała stronę internetową Biblioteki oraz nabyła praktyczne umiejętności w wyszukiwaniu informacji w komputerowej bazie danych.

W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej nastolatki wzięły udział w zajęciach „QR-czytanie na ekranie”, „Moje pasje – książka i nie tylko. Internetowe inspiracje” oraz „Literacki tor przeszkód”. Przy opracowaniu scenariuszy tych spotkań wykorzystano najnowsze technologie informacyjne, kody QR oraz odpowiednie aplikacje. W Filii nr 5 z młodzieżą spotkali się przedstawiciele Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia PiKajRo.

Dla miłośników języka angielskiego zorganizowano dwa spotkania „Z angielską bajką w bibliotece”. Naukę języka angielskiego metodą Helen Doron przeprowadzono w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej oraz w Filii nr 7 .

Ogółem w agendach i filiach przeprowadzono 30 spotkań, z których skorzystało 767  osób.