Drukuj
Odsłony: 4863

1 a OddziałMiejska Biblioteka Publiczna w Tarnobrzegu im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu niezmiennie, od lat, włącza się do Ogólnopolskiej Akcji Tygodnia Bibliotek. W ramach XVI edycji akcji, w dniach 8 – 15 maja, bibliotekarze przeprowadzili szereg form pracy z zakresu edukacji czytelniczej i literackiej.Formami dominującymi w tegorocznym programie były spotkania o charakterze literackim oraz lekcje biblioteczne przy realizacji, których wykorzystano możliwości Internetu, nowoczesne technologie informacyjne, kody QR oraz aplikacje interaktywne.

Tematykę spotkań i sposób ich realizacji dostosowano do wieku odbiorców. Dla najmłodszych zorganizowano spotkania z książką. W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej dzieciaki uczestniczyły w spotkaniu „Bajki Niezapominajki”. W Filii nr 1 podsumowano akcję „Czytam Sowie na dobranoc”. W trakcie spotkania prowadzonego przez inicjatorkę akcji Małgorzatę Rokoszewską-Ćwiękałę, dziennikarza „Super Nowości”, dzieci zaprezentowały swoje recenzje utworów czytanych Sowie. Maskotka przez ostatnie trzy miesiące wędrowała od domu do domu by słuchać wieczornych opowieści. Natomiast 15 maja, z najmłodszymi czytelnikami o swojej pasji czytania rozmawiała Ewa Lis-Wójcik, dziennikarz Radia Leliwa. W Filii nr 2 przeprowadzono 5 spotkań dla przedszkolaków pod wspólnym hasłem  „Przedszkolaki w świecie baśni”. W Filii nr 5 najmłodsi wysłuchali opowieści o „Dąsaczach”. „Z książeczkami z górnej półeczki” w Przedszkolu nr 2 gościła Beata Mazur - kierownik Filii nr 8. Z czytelnikami dorosłymi, 9 maja, w Filii nr 1 na os. Serbinów spotkał się Jacek Komuda – autor ponad 20 książek, m.in.: „Banity", „Bohuna", „Czarnej Bandery", „Krzyżackiej zawieruchy", „Samozwańca", „Galeonów wojny", „Hubala". Spotkanie zorganizowano w ramach, działającego w filii, Dyskusyjnego Klubu Książki. W Filii nr 4 natomiast swoją poetycką twórczość zaprezentował młody mieszkaniec os. Mokrzyszów - Karol Reguła.

W czasie trwania akcji przeprowadzono lekcje biblioteczne oraz zajęcia edukacyjne. W Filii nr 1, podczas spotkania „Książki dotykiem pisane”, 5–latki poznały pismo punktowe oraz książki wydane dla osób z dysfunkcją wzroku. W Filii nr 2 gimnazjaliści uczestniczyli w lekcji bibliotecznej „Nie ma ulicy Zielonej – znani Tarnobrzeżanie”. Lekcję wzbogaciła prezentacja archiwalnych zdjęć Tarnobrzega. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 uczestniczący w lekcjach „Biblioteka wczoraj i #dziś” i „Z Biblioteką możesz więcej”, przeprowadzonymi w Filii nr 3, poznały nie tylko historię, ale przede wszystkim zapoznały się z możliwościami jakie daje współczesna biblioteka. W filiach nr 4 i 6 młodzież poznała stronę internetową Biblioteki oraz nabyła praktyczne umiejętności w wyszukiwaniu informacji w komputerowej bazie danych.

W Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej nastolatki wzięły udział w zajęciach „QR-czytanie na ekranie”, „Moje pasje – książka i nie tylko. Internetowe inspiracje” oraz „Literacki tor przeszkód”. Przy opracowaniu scenariuszy tych spotkań wykorzystano najnowsze technologie informacyjne, kody QR oraz odpowiednie aplikacje. W Filii nr 5 z młodzieżą spotkali się przedstawiciele Tarnobrzeskiego Stowarzyszenia PiKajRo.

Dla miłośników języka angielskiego zorganizowano dwa spotkania „Z angielską bajką w bibliotece”. Naukę języka angielskiego metodą Helen Doron przeprowadzono w Oddziale dla dzieci i młodzieży Biblioteki Głównej oraz w Filii nr 7 .

Ogółem w agendach i filiach przeprowadzono 30 spotkań, z których skorzystało 767  osób.

1 a Oddział.JPG 1 b Oddział.JPG 1 c Oddział.JPG

1 d Oddział.JPG 1 e Oddział.JPG 1 f Oddział.JPG

1 g Oddział.JPG 1 i Oddaział.JPG 1 j Oddział (1).JPG

1 j Oddział (2).JPG 1 j Oddział (3).JPG 1 j Oddział (4).JPG

1 j Oddział (5).JPG 1 j Oddział (6).JPG 1 j Oddział.JPG

1 k Oddział.JPG 1 m Oddział.JPG 1 n Oddział.JPG

1 o Oddział.JPG 1 p Oddział.JPG 1 r Oddział.JPG

1 s Oddział.JPG 1 t Oddział.JPG 1 ł Oddział.JPG

F1 TB a.JPG F1 TB b.JPG F1 TB c.JPG

F1 TB d.JPG F1 TB e.JPG F1 TB f.JPG

F1 TB g.JPG F1 TB h.JPG F1 TB i.JPG

F1 TB.JPG F2 TB  b.JPG F2 TB a.JPG

F2 TB c.JPG F2 TB d.JPG F3 TB a.JPG

F3 TB b.JPG F4 TBa.jpg F5 TB a.jpg

F5 TB b.jpg F5 TB c.jpg F5 TB d.jpg

F6  TB a.JPG F6  TB c.JPG F6  TB d.JPG

F6 TB b.JPG F8  TB a.JPG F8  TB b.JPG