plakat orzelmalyStanisław Orzeł (1911 - 1978) w Tarnobrzegu znany był jako nauczyciel, społecznik, pisarz i dziennikarz gazety zakładowej w Kopalni i Zakładach Przetwórczych Siarki. W 1951 r. wydał pierwszą powieść "Pod Łysicą", a potem do 1969 r. trzy następne: "Chmurne lata", "Kamienista droga", "Zbój świętokrzyski". Prace nad kolejną powieścią przerwała śmierć autora.

Część rękopisu i maszynopis dokończonej powieści "Ziarno i ciernie" po wielu latach odnalazła i przygotowała do druku córka autora, pani Maria Orzeł - Łysiak. W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, 12 czerwca , w 40 rocznicę śmierci Stanisława Orła odbyła się promocja pierwszego wydania ostatniej jego powieści.

…Po śmierci taty, który zmarł w 1978 r., przez kolejne lata wspólnie z mamą przeszukiwałyśmy pozostawioną przez niego spuściznę, ale nie natrafiłyśmy na ślad powieści. Dopiero dwa lata temu, porządkując dokładnie archiwum rodzinne, natrafiłam na teczkę z napisem: "Dokumenty, akta". Otworzyłam ją i z ogromnym zdziwieniem zobaczyłam fragmenty rękopisu oraz kopię maszynopisu z kartą tytułową i ostatnią stroną, na której widniało: "Koniec" oraz "Tarnobrzeg, 1977". Miałam zatem w ręce pełną, zakończoną powieść, poszukiwaną przeze mnie przez bez mała 40 lat – wspominała kulisy odnalezienia rękopisu „Ziarno i ciernie” Maria Orzeł - Łysiak.

„Ziarno i ciernie” to opowieść o życiu, ludzkich losach, pragnieniach, radościach i smutkach. To literacki zapis przemian zachodzących na wsi, zarówno pod względem mentalnym jak i gospodarczym, poparty dziennikarskimi doświadczeniami autora. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość wysłuchania obszernych fragmentów powieści w interpretacji córki autora Marii Orzeł - Łysiak, Agnieszki Mroczki i Sylwestra Łysiaka.

plakat orzel ziarno