plakat szczesnym

Leszek Szczasny z zamiłowania jest społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę reporterską „Świat na wyciągnięcie ręki”, która jest subiektywnym, skonstruowanym trochę na zasadzie puzzli, barwnym zapisem eskapad po Europie i Bliskim Wschodzie.

.

Porusza, rozśmiesza, koi, prowokuje – zachęca do odkrywania świata na własną rękę. Obecnie pisze kolejną pt. "Afrykański rytm". Spotkania z czytelnikami "Pierwszy krok do orientu" poświęcone są podróży do północnych i centralnych rejonów Turcji. Oprócz różnorodnych miejsc, jak np. słone jezioro, XIX-wieczna drewniana zabudowa ottomańska, nieznane Góry Szare, fantastyczna Kapadocja, dzikie wybrzeże Morza Czarnego Leszek Szczasny przedstawia przede wszystkim rytm codziennego życia Turków żyjących zarówno w 12-milionowym Stambule, jak i w zapomnianej wsi. Mówi o herbacianych barach, o zwyczajach meczetowych i narodowych, o chuście, o kulcie Ataturka, a także o znaczących różnicach w mentalności pomiędzy Turcją a Europą. Barwnym zapisem tej niezwykłej podróży jest pokaz slajdów, który autor zaprezentował 5 czerwca  2019 roku na spotkaniach w filiach nr 5 i  nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.
Młodzi uczestnicy spotkań z zapartym tchem słuchali opowieści podróżnika. Wraz z nim wędrowali po odległych krajach poznając ich kulturę, przyrodę, religię zwyczaje i obyczaje. Zafascynowani orientalnym światem, chcąc dowiedzieć się jak najwięcej, zasypali gościa mnóstwem pytań.

plakat szczesny