zamorskim

Tomasz Zamorski - pochodzący z Tarnobrzega dominikanin, dr teologii, uznany kaznodzieja. Mieszka w Łodzi, gdzie m.in. z o. Adamem Szustakiem i o. Tomaszem Nowakiem współtworzy katolickiego Nettflixa - stronę dominikanie.pl oraz popularny na YouTube kanał Paśnik. Książka "Salon piękności. Niezwykłe kobiety w Biblii", wydana w 2019 roku nakładem wydawnictwa Znak, to historie dwunastu zdumiewająco silnych kobiet, które pomagają się duchowo zregenerować i odkryć własną siłę i wyjątkowość.

W  Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu, 7 czerwca 2019 odbyło się spotkanie z o. dr. Tomaszem Zamorskim OP, połączone z promocją „Salonu piękności”. Prowadząca spotkanie Marta Woynarowska, dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, książkę o. Tomasza Zamorskiego, potraktowała jako pretekst do rozmowy o miejscu kobiet w Piśmie św. Starego i Nowego Testamentu, a także we współczesnym Kościele. O. Tomasz podkreślał, iż w Biblii jest cała plejada postaci kobiet pięknych duchem, myślą i czynem, które swoją odwagą, determinacją, mądrością, a czasami sprytem potrafiły walczyć o swoje życie jak Tamar, swoich bliskich jak Rut, ale także o ocalenie całego narodu izraelskiego, jak to uczyniły Debora i Judyta. Na pytanie, czego współczesne kobiety, ale również mężczyźni mogą uczyć się od bohaterek jego książki, dominikanin podkreślił,  iż przede wszystkim mocy wiary w Boga, ufności, że z Nim można działać wszystko, bo dla Niego nie ma niemożliwego. Ich hart ducha, odwaga w tej wierze mają swoje źródło.

Mówiąc zaś o miejscu kobiety w świecie i dziele zbawienia, o. Tomasz zaznaczył z mocą, odwołując się do opisu stworzenia człowieka, iż od chwili pojawienia się Adama i Ewy, mężczyzna i kobieta byli sobie równi i oboje tworzą człowieka, gdyż ani Ewa, ani Adam nie są pełnią jego istoty. Człowiek to komunia kobiety i mężczyzny. Przypomniał również nauczanie Jana Pawła II przełomowe, gdyż łamiące szereg stereotypowych spostrzeżeń na temat kobiety, w którym wielokrotnie mówił o geniuszu kobiety i jej roli w życiu społeczeństwa, Kościoła i zbawczej historii człowieka.

zamorski