kazimierskim

Interesujących opowieści o Ameryce, jej mieszkańcach i ich zwyczajach oraz o Polonii mieli okazję wysłuchać uczestnicy spotkania z Arkadiuszem Kazimierskim, który w minioną środę 3 lipca b.r. w sali odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka promował swoją książkę p.t. "Puławianin i Dziewucha". Arkadiusz Kazimierski urodził się w 1973 roku w Mielcu. Jest chemikiem.

W latach 2004-2007 przebywał na stażu naukowym w amerykańskim ośrodku badawczym MD Anderson Cancer Center w Houston w Texasie. Od 2008 roku pracuje w firmie International Flavors & Fragrances Inc. w stanie New Jersey.

Wydana w 2013 roku, książka "Puławianin i Dziewucha", która powstała, jak podkreślał autor, z potrzeby podzielenia się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, opisuje warunki pracy w amerykańskich ośrodkach badawczych, panujące w nich stosunki międzyludzkie, konkurencję w walce o pieniądze i stanowiska. Na tym tle ukazuje perypetie stypendystów polskich, często borykających się z miejscową kulturą, obyczajami i przepisami. Autor zmierzył się również z mitem Ameryki, wciąż żywym wśród Polaków. Nie stracił jednak rodzimej perspektywy, czego potwierdzeniem są odniesienia i komentarze do obecnej sytuacji w Polsce, widziane oczami emigranta. A wszystko to spisane lekką ręką i z dużą dozą inteligentnego humoru.

Swobodna atmosfera spotkania oraz opowiadane przez autora historie wzbudziły wśród uczestników chęć do rozpoczęcia dyskursu. Padło wiele pytań i odpowiedzi zarówno tych dotyczących samego procesu twórczego, jak i tych związanych z życiem codziennym w obcym kraju.

kazimierski