plakatlalkim

„Lalki świata” to ekspozycja przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnobrzegu z myślą nie tylko o najmłodszych. Lalki towarzyszą człowiekowi niemal od zawsze. Najczęściej stanowią ulubioną zabawkę dzieci, bywają też souvenirem, elementem dekoracyjnym, obiektem kultu, podziwu i magii a dla kolekcjonerów wielkim marzeniem. Mają również znaczenie symboliczne a ubrane w tradycyjne, narodowe stroje ludowe, ukazują kulturę danego państwa czy regionu.

Prezentowana kolekcja ponad stu lalek, wśród których są meksykańskie koyera, japońskie kokeshi, jednookie darumy, rosyjskie matrioszki, wypożyczona została ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Podczas oficjalnego otwarcia wystawy, 17 czerwca 2019 roku, kustosz Muzeum, pan Marcin Gawliński opowiedział dzieciom wiele ciekawostek, anegdot, niezwykłych historii związanych ze zgromadzonymi eksponatami. Zaprezentował m.in. misternie wykonane lalki japońskie z precyzyjnie odwzorowanymi szczegółami, lalki peruwiańskie z drewna, tykwy, muszelek, łupiny orzecha, ziaren fasoli czy trawy, lalki rosyjskie ubrane w „bogate” stroje wyróżniające się feerią barw. Zwrócił uwagę na ciekawy materiał, z którego wykonane są lalki meksykańskie.  Większość z nich stworzona jest z wysuszonych i poddanych odpowiedniej obróbce liści kukurydzy. Technika ta znana jest też w krajach europejskich, m.in. na Węgrzech, skąd pochodzi również jedna z prezentowanych lal "kukurydzianych". Kustosz Muzeum zaprezentował ponadto nieco bardziej egzotyczne eksponaty, m.in. kubańską lalkę w pięknej sukni z liści bananowca, japońską kokeshi, unazukin oraz darumę, której historia związana jest z opowieściami o buddyjskim mnichu.

Zapraszamy do odwiedzenia wystawy i odbycia niezwykłej podróży przez kraje i kontynenty, z których pochodzą te wyjątkowe, wystrojone eksponaty, jak również odkrycia na nowo dziecięcej ciekawości.

Wystawę można oglądać do 27 września w godz. od 10.00 do 16.00.

plakat lalki