illgm

Z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 60-lecia Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, w czwartek 5 grudnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr Michała Marczaka odbyło się spotkanie autorskie z Jerzym Illgiem – wybitnym polskim filologiem, doktorem nauk humanistycznych, publicystą, krytykiem literackim. Od 1983 roku redaktorem, a od 1992 roku redaktorem naczelnym Znaku – jednego z największych i prestiżowych wydawnictw w Polsce.

Spotkanie połączone zostało z promocją książki „Mój znak. O noblistach, kabaretach, przyjaźniach, książkach, kobietach, o nowej dekadzie i pięknej plejadzie”, której premiera wieńczy jubileuszowe obchody. Jerzy Illg przedstawia w niej niezwykle barwną i bogatą historię wydawnictwa, okraszoną wieloma opowieściami i anegdotami. Zawsze traktowałem Wydawnictwo nie jak miejsce, które wydaje i publikuje książki ale jako pewne środowisko kulturotwórcze, krąg ludzi, krąg naszych autorów, czytelników i przyjaciół z którymi się spotykam, z którymi mamy jakąś role do odegrania – powiedział gość spotkania, który jak sam wspomina, trafił do Znaku w czasie stanu wojennego, po otrzymaniu „wilczego biletu” od władz Uniwersytetu Śląskiego. Myślę czasem o tym wyrzuceniu z Uniwersytetu, jako o przeznaczeniu. Że coś, co nas spotyka, co odbieramy za krzywdę niezasłużoną, jakieś zło, co zamyka wszystko i jest końcem czegoś, to okazuje się, że taki obrót sprawy, nieoczekiwanie otwiera zupełnie inne perspektywy.

O niepowtarzalnej działalności „Stajni Noblistów” Jerzy Illg napisał:

Wydawnictwo Znak jest prawdopodobnie jedyną oficyną na świecie, która nie tylko wydaje ważne książki, ale potrafi świetnie się bawić, wystawiając od czasu do czasu zgoła niepoważne rewie kabaretowe z udziałem swoich znakomitych autorów. […] Zobaczycie Państwo, jakie ukryte talenty posiadają autorzy Znaku, jak – wspomagani przez zaprzyjaźnionych artystów – potrafili się bawić Wisława Szymborska i Leszek Kołakowski, Norman Davies i Władysław Stróżewski, Jacek Woźniakowski i Kazimierz Kutz, Bronisław Maj, Ewa Lipska i Adam Zagajewski, Kuba Sienkiewicz, Grzegorz Turnau i Andrzej Szczeklik, Anna Dymna i Jerzy Trela, Dorota Segda i Stanisław Radwan, Robert Makłowicz i Piotr Bikon”.  O czym przekonali się uczestnicy spotkania oglądając obszerne fragmenty  z występu Kabaretu ZNAK.

illg