kapitanmPromocja książki „Kapitan”, wydanej w 100-lecie Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu, odbyła się 28 listopada 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. Gośćmi spotkania byli Joanna Czyszczoń, autorka wywiadu z Ziemowitem Barańskim oraz Tomasz Nowotarski – uczeń kapitana. Wydawnictwo reprezentowali: ks. Leszek Pachuta – dyrektor oraz Marta Żurawiecka – dyrektor ds. wydawniczych.

Autorka opowiedziała o kulisach powstania książki i swoim rozmówcy Ziemowicie Barańskim – jachtowym kapitanie żeglugi wielkiej, instruktorze i wykładowcy żeglarstwa, autorze książki „Meteorologia. Vademecum dla żeglarzy”. W latach 1956–2010 odbył w sumie 100 morskich rejsów i kilkakrotnie odwiedził ponad 700 różnych portów morskich. Zwróciła uwagę, że przeprowadzenie wywiadu nie było łatwe, gdyż Ziemowit Barański to osoba niezwykle skromna, z trudem, zwłaszcza na początku rozmowy, dzieląca się swoimi przeżyciami. Wypowiedź Joanny Czyszczoń dopełnił Tomasz Nowotarski. Barwne opowieściami z rejsu po najdalszych zakątkach świata udokumentował własnoręcznie wykonanymi fotografiami.

Zachęcamy do obejrzenia filmu promocyjnego, który dostępny jest na YouTube https://www.youtube.com/watch?v=-rgNNBL9qyg&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0ljbp9FjmlC-yHwxB_Anz5GNlZVgm0rFm9rEI-qUOpHs6pp1_4OaLQOuc

Książkę można kupić w Wydawnictwie Diecezjalnym oraz przez Internet: www.wds.pl

kapitan