20191121 123001mPublikacja powstała w ramach projektu „Tarnobrzeg otwarty dla turysty z dysfunkcją narządu wzroku” dofinansowanego ze środków Gminy Tarnobrzeg i ze środków własnych Fundacji Szansa dla Niewidomych. Jest to pierwszy przewodnik po Tarnobrzegu wydany w alfabecie brajla i druku powiększonym, z dotykowymi rycinami zabytków tarnobrzeskich, dedykowany osobom niewidomym i słabowidzącym.

Jak czytamy we wstępie publikacji [...] "Tarnobrzeg to miasto urokliwe, ciekawe oraz atrakcyjne turystycznie, gdzie życie płynie może nieco wolniej niż w wielkich aglomeracjach, ale które równocześnie wcale nie zostaje za nimi w tyle! A jeśli jesteśmy turystami – w Tarnobrzegu na pewno nie będziemy się nudzić. I właśnie dlatego pomysł na ten, może niecodzienny, przewodnik po Tarnobrzegu. Dlaczego niecodzienny? Bo skierowany głównie do turysty z dysfunkcją wzroku. Turysty, który wielu rzeczy – opisywanych w tradycyjnych przewodnikach – nie może zobaczyć". Tarnobrzeg jest drugim, po Rzeszowie, miastem na Podkarpaciu, które posiada taką publikację.

Spotkanie promujące przewodnik, które odbyło się 18 listopada 2019 r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnobrzegu, poprowadził autor publikacji pan Jakub Nowak – przedstawiciel firmy Altix z Rzeszowa oraz panie Aleksandra Pasieka i Elżbieta Markowska z Fundacji Szansa dla Niewidomych w Rzeszowie.

Z przewodnika "Tarnobrzeg na wyciągnięcie ręki" można korzystać w Bibliotece Głównej oraz filiach bibliotecznych.