DSCN7591mMagdalena Grela urodzona w Tarnobrzegu, od 2015 r. związana zawodowo z Rzeszowem. Swoją przygodę z aparatem rozpoczęła od fotografowania koncertów muzycznych. Interesuje się fotografią socjologiczną i reportażem. Najchętniej fotografuje ludzi na targach staroci, zarówno sprzedawców, jak i potencjalnych klientów. Należy do nieformalnej społeczności fotografów z Rzeszowa „Dokumentalni”, gdzie narodził się pomysł na realizację reportażu o osobach niewidomych, który ostatecznie pani Magdalena zrealizowała sama.

Bohaterką jej reportażu została Teresa Biało. Pani Teresa na skutek dziecięcego porażenia mózgowego jest osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku. Kilkanaście lat temu zaczęła także tracić wzrok. Zdjęcia ukazują panią Teresę w jej codziennym życiu. W zmaganiach z problemami codzienności pomaga jej pies przewodnik Nefi. On również jest bohaterem reportażu. Sesją zdjęciową, trwającą dwa dni autorka, jak sama mówi, chciała pokazać iż pani Teresa „pomimo braku udogodnień jest osobą promieniująca entuzjazmem i nie zważa na wszelkie nieudolności otaczającego ją świata”.

W Filii nr 1 MBP w Tarnobrzegu, 12 grudnia 2019 r., odbył się wernisaż wystawy „Dzień z życia niewidomego” prezentującej fotografie wykonane w czasie realizacji projektu . Podczas wernisażu pani Magdalena Grela opowiedziała o spotkaniu z panią Teresą, kulisach pracy nad projektem, którego główną ideą było ukazanie i uwiecznienie dnia codziennego osoby niewidomej. Miłym akcentem wernisażu był występ artystyczny pani Teresy Biało i pani Magdaleny Zach, które zaśpiewały kilka piosenek z repertuaru Ewy Demarczyk, Anny Jantar, Czesława Niemena, Marka Grechuty i Maryli Rodowicz. Obie Panie uczestniczą w Warsztatach muzycznych działających przy Podkarpackim Kole Polskiego Związku Niewidomych w Rzeszowie.


Wystawa prezentowana będzie do 31 stycznia 2020 r. w Filii nr 1 na osiedlu Serbinów, ul. M. Dąbrowskiej 31a, w godzinach otwarcia filii.

Serdecznie zapraszamy.