1

Mimo, iż podczas tegorocznych ferii śnieg nie dopisał, to na zajęciach zorganizowanych w ramach akcji „Zima w mieście” w Bibliotece Głównej i filiach bibliotecznych, to właśnie zima wystąpiła w roli głównej. Dzieci przenosiły się do „Krainy śnieżnych bałwanów” i „Zimowej krainy Smerfów”, razem z bibliotekarkami odbywały „Zimowe podróże po literaturze”, a do zabawy zapraszały je bajkowe postaci.

Największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne formy tj. zajęcia plastyczne i zajęcia literackie, na których dzieci wykorzystywały przeróżne techniki: malowanie, rysowanie, wycinanie, wyklejanie czy scrapbooking, jak również najróżniejsze materiały: wełna, papier kolorowy, gazety, rolki papierowe, jednorazowe talerzyki czy bibułę. Przy ich pomocy uczestnicy zajęć wyczarowywali pingwinki, bałwanki, mikołaje, pieski, króliczki, a nawet jednorożce. Wśród prac szczególnie wyróżniały się kolorowe laurki wykonane z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, które to święta akurat w tym roku przypadły na czas ferii. Zajęcia plastyczne to nie jedyna propozycja, z jaką biblioteki wyszły do dzieci. Dzieci chętnie korzystały z dostępnych w bibliotekach komputerów, jak również uczestniczyły w spotkaniach głośnego czytania oraz we wszelkiego rodzaju zabawach stolikowych tj. gry planszowe i puzzle, czy też interaktywnych i integracyjnych: łamigłówkach, krzyżówkach, kalamburach, quizach, zagadkach i rebusach.

Oprócz form znanych od lat, dzieci mogły skorzystać także z tych bardziej nowatorskich, które bibliotekarki sukcesywnie wprowadzały w programy akcji „Zima w mieście”. Zaliczają się do nich gry i zabawy taneczne z wykorzystaniem maty, projekcje filmów i bajek, gry edukacyjne, podczas których dzieci mogły dowiedzieć się np. „czy niedźwiedź ważyłby mniej na równiku?”, a także na czym polega „kodowanie” i spróbować w nim swoich sił.

Aktywne i kreatywne zajęcia w Bibliotece Głównej oraz filiach bibliotecznych przygotowane na czas ferii przez bibliotekarki były nie tylko ciekawym urozmaiceniem dni wolnych od nauki, ale także w twórczy sposób rozbudzały wyobraźnię dzieci, inspirowały do wykonywania prac plastycznych i zachęcały do wspólnej zabawy.