cwirlej31sierpniam

Wielokrotnie nagradzany mistrz kryminału, przez krytyków uznawany za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”, dziennikarz i wykładowca Ryszard Ćwirlej spotkał się, 16 września 2020 roku, z czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu.

Ryszard Ćwirlej jako pisarz zadebiutował w 2007 roku powieścią „Upiory spacerują nad Wartą”. Książką tą otworzył wielotomowy cykl powieści kryminalnych o Milicjantach z Poznania. W swoim dorobku literackim ma także popularną wśród czytelników serię, osadzoną w realiach przedwojennych z komisarzem Antonim Fischerem. Najnowsza z tej serii książka autora p.t. „Zaśpiewaj mi kołysankę” premierę miała w maju bieżącego roku.

Ryszard Ćwirlej jest laureatem wielu nagród. Jego powieść „Błyskawiczna wypłata” otrzymała w 2015 roku nagrodę Kryminalnej Piły dla najlepszej miejskiej powieści kryminalnej 2014 roku. Powieści autora były pięciokrotnie nominowane do nagrody ”Wielkiego Kalibru” na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. W 2017 książka „Milczenie jest srebrem ” otrzymała nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, a w 2018 powieść „Tylko umarli wiedzą” nagrodzono podwójnie, nagrodą Wielkiego Kalibru przyznawaną przez jurorów oraz nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru.  Do tak prestiżowych nagród dołączył w tym roku Złoty Pocisk przyznany pisarzowi przez jury konkursowe Warszawskiego Festiwalu Kryminału za „Ostrą jazdę” jako najlepszą polską powieść kryminalną 2019 roku.

Na spotkaniu pisarz przybliżył historię literatury kryminalnej od czasów PRL-u do współczesności a także pokazał, jak i dlaczego ten gatunek zmieniał się na przestrzeni lat. Nawiązał do popularnej w latach 1968-1989 serii opowiadań kryminalnych „Ewa wzywa 07” oraz komiksów, których bohaterem był kapitan Jan Żbik. Mówił także o tym, że kryminały bardzo długo traktowane były jako literatura gorszego gatunku, ale w latach 90-tych XX wieku zaczęły pojawiać się pierwsze naprawdę świetne powieści kryminalne, dzięki którym udało się odczarować ich „złą sławę”. Podkreślał, że obecnie miłośnicy tej literatury mają w czym wybierać, a z roku na roku przybywa „kryminalistów”. Ćwirlej opowiedział także o swojej twórczości, skąd czerpie inspiracje, jak wygląda zbieranie materiałów i sama praca nad książką. Podał także swój „przepis” na udany kryminał –  trup pojawiający się na pierwszych kartach książki, koniecznie pozbawiony życia w spektakularny i nietypowy sposób, i ciekawie opisane dochodzenie prowadzące do ujawnienia mordercy.

Autor bardzo chętnie wchodził w dialog z uczestnikami spotkania i odpowiadał na ich pytania, a na koniec, zgodnie już z tradycją spotkań autorskich, podpisywał swoje książki i pozował do wspólnych zdjęć.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.