Balladyna w Tbgum

Słowa Balladyny, Goplany, Kirkora zabrzmią w centrum Tarnobrzega w najbliższą sobotę. Tego dnia odbędzie się doroczne Narodowe Czytanie.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to tegoroczna lektura, którą w całej Polsce będziemy czytać w ramach akcji Narodowego Czytania. Inicjatorem jest jak co roku Kancelaria Prezydenta RP, a Para Prezydencka objęła nad nią honorowy patronat. Także Tarnobrzeg włączy się w akcję, choć w nietypowy sposób. Organizatorzy bowiem są bardzo tajemniczy i nie podają zbyt wielu szczegółów. 

Wiadomo, że czytanie zorganizują wspólnie tarnobrzeskie instytucje kultury, z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, do których dołączył Tarnobrzeski Dom Kultury oraz Teatr Czwartek. Lektura zostanie odczytana przez grono działaczy, bibliotekarzy, animatorów kultury, aktorów. W akcję włączył się także prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, który patronuje przedsięwzięciu i sam zapowiedział w nim udział. Nietypowa forma tegorocznego Czytania jest odpowiedzią na apel prezydenta Andrzej Dudy, który napisał w liście do organizatorów: Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji

- Nie chcieliśmy narażać uczestników akcji na ryzyko, dlatego zachęcamy do wysłuchania, zatrzymania się w tym sobotnim biegu – wyjaśnia dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Anna Żarów - Chcemy zaintrygować, zaciekawić, zaskoczyć zamyślonego i skupionego na zakupach tarnobrzeżanina, a potem zachęcić do własnej lektury.

- Jednocześnie przypominamy, że biblioteki są otwarte, zachowujemy wszelkie standardy bezpieczeństwa, więc wypożyczanie książek jest jak najbardziej bezpieczne i liczymy na to, że wszystkie egzemplarze „Balladyny” zostaną w najbliższym czasie wielokrotnie wypożyczone – dodaje dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Stanisława Mazur.

Narodowe Czytanie „Balladyny” w Tarnobrzegu rozpocznie się o godzinie 10.00.

Renata Domka

***

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. (materiały organizatora)

Balladyna w Tbgu