20.03.m

Żaba, jako nieliczne spośród wielu zwierząt doczekało się swojego święta. Światowy Dzień Żaby obchodzony jest 20 marca. Żaby to zwierzęta, które występują w wielu różnych gatunkach na całym świecie. Mimo, że nie wzbudzają powszechnej sympatii, są niezwykle pożyteczne. 

Obok jeża i kreta, są jednym z najlepszych naturalnych środków owadobójczych. Największą żabą świata jest żaba Goliat płochliwy z Kamerunu w Afryce Zachodniej. Ich ciało może być długie na 30 cm. Najmniejsze żaby na świecie mają mniej niż półtora cm długości. Ciekawostką jest, że nie wszystkie żaby potrafią skakać, niektóre mają za krótkie nogi, ale te skaczące potrafią wyskoczyć na wysokość nawet trzech metrów. Żaby mogą odczuwać ból i strach, tak samo jak ludzie i nie muszą pić, bo wchłaniają wodę przez swoją skórę. W Japonii żaby są symbolem szczęścia, a życzenie pomyślane na widok pierwszej żaby w danym roku spełni się.

Z okazji Dnia Żaby, obchodzonego w Bibliotece Głównej i Filiach 19 marca, zaprezentowane zostaną książki o żabach, które będzie można wypożyczyć, a na Małych Czytelników dodatkowo czekać będą niespodzianki. Ponadto, Filia nr 5 przygotowała grę „Żabka w Bibliotece”.

Zapraszamy dzieci do odwiedzania bibliotek.

20.03.