moiszeEmil Moise Szalla urodził się 27 lipca 1933 r. w Turnu-Severin w Rumunii. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Nicolae Grigoriescu w Bukareszcie. W 1960 roku rozpoczął drogę zawodową jako scenograf w jednym z bukaresztańskich teatrów. Na przestrzeni lat zrealizował ponad 300 spektakli, przede wszystkim w Bukareszcie, ale także w Constancy, Pitesti, Devie, Petrosani, Alba-Julia, Bydgoszczy i Toruniu gdzie mieszka od wielu lat.

Jako malarz specjalizuje się w oleju. W pastelowych kolorach utrwala głównie pejzaże oraz starą architekturę. W swoich pracach stara się uchwycić nieustannie zmieniającą się rzeczywistość, a poprzez grę świateł tworzy niebywałą atmosferę, w którą wręcz chciałoby się wniknąć. Dlatego też, wielu krytyków widzi w jego twórczości wpływ impresjonizmu. W 1992 r. na wystawie Caen we Francji otrzymał nagrodę „Grand Prix de Jury”. Jego prace znajdują się w kolekcjach w Rumunii, Polsce, Czechach, Słowacji, Niemczech, Kanadzie, USA, Szwecji, Izraelu.

Uczestnik wielu międzynarodowych i krajowych plenerów malarskich.  W 2003 gościł również w Tarnobrzegu biorąc udział w VI Plenerze Artystycznym Tarnobrzeg 2003. Stąd też wśród prezentowanych prac, na których dominują morskie fale, zaułki miast, urokliwe kamieniczki zobaczyć można także i tarnobrzeskie motywy.