1 PlanszamKrzysztof Kołek urodził się w 1963 roku w Osieku w województwie świętokrzyskim. Dzieciństwo spędzone na wsi, obcowanie z przyrodą i jej obserwacja ukształtowały jego wrażliwość, osobowość i sposób patrzenia na świat. Od zawsze artystę pociągało tworzenie, a dokładnie dłubanie. Za namową nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 5 w Tarnobrzegu kontynuował naukę w Państwowym Liceum Plastycznym w Jarosławiu.

Przez wiele lat imał się różnych zajęć, ale tak naprawdę spełnienie i satysfakcję dają mu malarstwo i rzeźba. W twórczości nie ulega modom i nowym trendom. Pozostaje wierny swojej artystycznej wrażliwości.

W Tarnobrzegu najbardziej znane rzeźby to ławeczki Jana Słomki i prof. Stanisława Pawłowskiego. Natomiast trasę pątniczą pomiędzy Koprzywnicą a Sulisławicami zdobi „ Mnich”. Wiele prac powędrowało poza granice kraju, m.in. do Kanady, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Twórczość Krzysztofa Kołka wielokrotnie była dostrzegana i nagradzana w licznych konkurach, m.in. w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. A. Rząsy w Rzeszowie, Międzynarodowym Konkursie Szopki Bożonarodzeniowej w Przemyślu oraz Wojewódzkim Konkursie rzeźbiarskim „Wydobyte z Przestrzeni” w Głogowie Małopolskim.

Prace Krzysztofa Kołka  można oglądać w galerii Okno Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. M. Marczaka w Tarnobrzegu, ul. Szeroka 13,  do 26 maja 2021 roku.

Serdecznie zapraszamy.